Nízko-sériová výroba 3D tlačou

3D tlač pre dentálny priemysel
Personalizované dentálne pomôcky
14. augusta 2018
3D tlač krytov na elektroniku
Dizajnové kryty na elektroniku
28. júla 2018


3D Hubs | Príklad z reálnej praxe, Peak Additive bola oslovená zákazníkom s dizajnom otočného krytu na USB pre outdoorovú elektroniku.

V minulosti tento zákazník kryty vyrábal vstrekovaním do formy, avšak výroba bola prerušená. Americká spoločnosť Peak Additive so sídlom v Denveri, sa špecializuje práve na nízko-sériovú výrobou plastových dielov 3D tlačou.

Pokým vstrekovanie do formy je pri vysokých objemoch výroby bezkonkurenčné, 3D tlač môže byť vhodná práve pre nižšie objemy výroby, pretože nie je potrebné vyrábať drahé vstrekovacie formy. Pretože zákazník požadoval vyrobiť len 200 kusov ročne, 3D tlač je ekonomicky najvýhodnejšia výrobná technológia.

Požiadavky na opakovateľnosť a presnosť výroby boli pre tohto zákazníka kľúčové. Hlavne aby kryt zapadol do púzdra rovnakou silou. Priemyselné FFF tlačiarne v uzavretom a kontrolovanom prostredí dokážu vyrábať s podstatne lepšou presnosťou ako stolné s exponovanou tlačovou plochou.

Zákazník požadoval zvoliť materiál Nylon 12, avšak Peak Additive zhodnotil, že bude lepšie použiť materiál ASA, vzhľadom na celkové náklady a funkčnosť dielu. Z dostupných termoplastov patrí ASA medzi materiály s najvyššími výrobnými presnosťami, má nízku zmrštiteľnosť a je UV stabilný. Presne tieto vlastnosti sú vhodné pre outdoorové použitie.

Zákazník schválil zmenu materiálu, pri splnení všetkých predpokladov na kvalitu sa ešte znížila cena výroby.

Zhodnotenie štúdie

Cena výroby:

Výroba vstrekovaním plastu: $11,38/kus

Výroba 3D tlačou: $10,26/kus

Čas potrebný na výrobu 150 kusov:

Výroba vstrekovaním plastu: 10-15 dní

Výroba 3D tlačou: 5-7 dní

Funkčný výrobok 3D tlač

Finálny výrobok z materiálu ASA.

Nízkosériová výroba 3D tlač

Pohľad na časť výrobnej série 3D tlačou.


Zdroj: 3D Hubs