Spolupráca Volkswagen a Ultimaker

Zákazková 3D tlač
Sada dielov stavebného reflektora
25. júla 2018


3D Hubs | Prípravky na obrábanie, ktoré sa používajú ako pomôcky na polohovanie dielov, sa väčšinou vyrábajú na presných CNC frézach alebo sústruhoch pre dosiahnutie vysokých presností.

Požiadavky na tieto diely od automobilky Volkswagen sú pružnosť zmeny dizajnu pri krátkych výrobných časoch. Tieto predpoklady vedú pri konvenčných metódach k vysokým cenám za výrobu, pričom čas výroby nie je možné technologicky skrátiť pod určitú úroveň.

Za posledných niekoľko rokov nastal však rapídny vývoj a pokrok technológie 3D tlače FFF, ktorá bola pôvodne takmer výhradne používaná pre výrobu prototypov. Tento pokrok umožnil vyrábať lacnejšie, presnejšie a rýchlejšie, čoho si všimol aj Volkswagen. Pre montáž je potrebné niekedy upraviť dizajn prípravkov prakticky zo dňa na deň, čo je s touto technológiou možné. Operátor má možnosť nový dizajn vyskúšať a požadovné zmeny na tvare upraviť a takto meniť dizajn priamo v praxi.

Vo výrobnom závode Volkswagen Autoeuropa v Portugalsku testovali tento prístup už v roku 2014, pričom v súčasnosti majú až 7 tlačiarní Ultimaker priamo v závode. Pôvodný prístup bol realizovaný cez externých dodávateľov, čo ešte viac predlžovalo čas výroby.

Výsledky boli prekvapivé, podarilo sa im dosiahnuť úsporu vyše 90% na nákladoch a čase výroby.

V roku 2016 tento závod vypočítal, že ušetrili až €150 000 na prípravkoch, pričom v roku 2017 to bolo už vyše €250 000. Okrem týchto úspor je ďalším zjavným benefitom kreatívna zložka operátorov, ktorí sa aktívne zapájajú do zmeny dizajnu a zlepšovania prípravkov.

Na obrázkoch nižšie sú zobrazené konkrétne riešenia vrátane popisu:

Montážny prípravok 3D tlač

Pre porovnanie, konvečnými metódami výroby bola cena €800, teraz 3D tlačou €21/kus.

Čas vývoja dielu sa skrátil z 56 na 10 dní.

Kaliber okenného rámu 3D tlač

Kaliber okenného rámu pôvodne stál €180, teraz len €35. Čas vývoja sa skrátil z 8 na 6 dní.

Polohovací prípravok na umiestnenie loga 3D tlač

Polohovací prípravok na umiestnenie loga pôvodne stál €400,

po spolupráci s Ultimaker skrátil Volkswagen výrobné náklady o

viac ako 90% . Čas výroby bol pôvodne 35 dní, teraz len 4.

Práca na 3D tlačiarňach vo firme

Pohľad na inžinierov vo výrobnom závode Volkswagen

Autoeuropa pri práci na 3D tlačiarňach.


Zdroj: 3D Hubs