3D tlač pre firmy
21. marca 2021Od 3D modelu po výtlačok
25. októbra 2021Pripravili sme rozhovor so zakladateľom značky STEPANEK3D, ktorá sa zaoberá 3D tlačou, aby nám zodpovedala základné otázky, ktoré sa mnohí pýtajú. Rozhovor pripravil redaktor Filip Jánošík Lehocký.
3D tlač je tu už nejaký piatok, dostáva sa teraz aj do domácností. Na čo mi doma poslúži, čo si doma môžem vytlačiť?
Je pravda, že 3D tlačiarne sú dostupné aj do domácnosti. Jedná sa však väčšinou o základnú technológiu tavenia plastovej struny a hobby stroje, ktoré majú obmedzené možnosti výroby. Týmito 3D tlačiarňami si v domácnosti ľudia bežne tlačia dekoračné výrobky na mieru, náhradné diely a rôzne diely či už funkčného alebo humorného charakteru. Výhodou je univerzálnosť, pre obsluhu tlačiarne sa však vyžaduje určitá miera znalostí.
Z internetu si viem zadarmo stiahnuť 3D modely stojanov na kefky, lyžičiek, súčiastok či lega. Ako rýchlo mi také čosi 3D tlačiareň vyrobí? Môžem to hneď používať, alebo to aj nejak chladne?
Áno, pre 3D tlač je potrebné mať už vopred pripravený 3D model. Preto pokiaľ daná osoba neovláda modelovanie v CAD systéme, je alternatívou využívať portály, kde sa 3D modely výrobkov už dajú stiahnuť. Veľká väčšina z nich je aj bezplatná a modely sú otestované. Je ich možné teda priamo vyrobiť. Čas výroby je veľmi relatívny a individuálny, priemerne čas môže trvať od desiatok minút do desiatok hodín. Materiál tuhne v priebehu niekoľkých sekúnd, po dotlačení je možné to teda hneď využívať.
Do klasickej tlačiarne sa kupujú tonery, ktoré sú pomerne drahé. Ako je to s materiálom do 3D tlačiarní?
Ceny materiálov pre 3D tlač neustále klesajú a sú kvalitnejšie, a to vďaka inováciám a zvýšenému dopytu. Je vhodné sa najprv opýtať, pre akú technológiu 3D tlače, pretože technológií je až 11, od tavenia plastovej struny, cez vytvrdzovanie živice až po spekanie kovového prášku. Ak sa však zameriame na základnú a najrozšírenejšiu technológiu tavenia plastovej struny, sú tam dostupné desiatky rôznych materiálov. Najviac využívané sú PLA (kukuričný škrob) a PETG. Ich cena sa pohybuje od 15 do 30 EUR/kg. Bežnému spotrebiteľovi, ktorý tlačí len príležitostne, môže 1 kg vydržať aj mesiac.
Vy modelujete a tlačíte aj robotické svorky, dentálne pomôcky a dokonca víťaznú trofej pre zápasníkov v Oktagone. Nakoľko je vaša práca umenie a nakoľko technické inžinierstvo? (k modelovaniu)
Áno, keďže 3D tlač je veľmi flexibilná a univerzálna technológia, dokážeme aj my vďaka nej pomáhať rôznych sektorom, od priemyslu cez medicínu, šport a architektúru až po elektrotechniku a umenie. S tým súvisí samozrejme znalosť technológií, materiálov a 3D modelovacích softvérov. Pre strojárske modely využívame CAD systémy a pre umenie voľné modelovacie softvéry. Tým vieme vytvoriť prakticky akýkoľvek 3D model a následne ho aj vyrobiť.
Sú takéto súčiastky spoľahlivé a pevné?
Opäť to závisí od použitej technológie 3D tlače, materiálu a výrobných nastavení. Vo väčšine prípadov sú modely menej pevné a presné ako napr. diely vyrobené vstrekovaním do formy alebo trieskovým opracovaním. Ak s týmito obmedzeniami však dopredu počítame, vieme pripraviť modely tak, aby vyhovovali danému zaťaženiu. V prípade potreby vysokých presností, vieme použiť kombináciu 3D tlač a trieskového opracovania alebo zalisovať napr. vodiace vložky, kolíky, závitové vložke alebo iný normalizovaný materiál pre dosiahnutie požadovaného výsledku.
Povedzme si príklad – koncovky káblov – Koľko rovnakých súčiastok ste schopní denne vyrobiť?
Závisí to od aktuálnej voľnej kapacity strojov a použitej technológie. Najviac produktívna ja technológia MJF, kde sa využíva plošné vytvrdzovanie polymerového prášku. Tam by sme ich denne vedeli vyprodukovať tisícky na 1 stroji. Ak by sme použili technológiu tavenia plastovej struny, na 1 stroji denne by sme vedeli vyprodukovať desiatky koncoviek. My však vo firme máme 16 tlačiarní, aby sme vedeli na vyrábať na viacerých strojoch súčasne a teda znásobili produkciu.
Funguje v oblasti 3D tlačiarní aj kopírovanie, teda akoby „prefocovanie“? (3D skener)
Presne tak, často sa využívajú 3D skenery ak máme tvarovo zložitý objekt, ktorý chceme preniesť do 3D modelu. Je to poloautomatický a relatívne rýchly proces. Nevýhodou je však ešte ďalšia práca spojená s úpravou modelu a jeho prípravou pre výrobu, keďže skeny obsahujú rôzne chyby a vo väčšine prípadov nie sú tak presné ako potrebujeme. Pokiaľ chceme dosiahnuť dokonalý výsledok, mnohokrát je úprava modelu prácou na hodiny až dni. 3D skener je teda výborný pomocník, avšak my ho vnímame skôr ako doplnok k 3D modelovaniu.
Začínali ste v coworkingu 365.labb v Banskej Bystrici. V čom ste videli výhodu coworkingu oproti vlastnej kancelárii?
Áno, spomíname s vďačnosťou a nostalgiou. 365.labb nám vytvoril vynikajúce prostredie pre rozbehnutie našich aktivít. Vzájomne sme sa podporovali aj na marketingovej úrovni. Získali sme kvalitné a reprezentatívne priestory, ktoré boli plne vybavené a zariadené, čo na začiatok podnikania je veľká výhoda. Takisto situovanie v centre mesta umožnilo klientom ľahký prístup k nám. V našom prípade sa nejednalo o bežný coworking, ale mali sme k dispozícií celú miestnosť. Prvý rok sme si vystačili s 20 m2, druhý rok nám nestačilo ani 40 m2 a teda rozhodli sme sa presťahovať do samostatných priestorov s výmerou 150 m2.
Pre koho je ešte coworking vhodný a ako vám 365.labb pomohol?
Predpokladám, že je vhodný hlavne pre freelancerov a živnostníkov, ktorý preferujú nastaviť hranice osobného a pracovného života a byť súčasťou komunity. Coworking vytvára prostriedie práce externe aj v prípadoch, keď daný odborníci môžu vykonávať ich činnosť z domu. Sociálne väzby, aktivity a iné prostredie si myslím, že je vhodná prevencia aj proti vyhoreniu.
Považovali ste sa za startup? S koľkými zamestnancami ste začínali a s koľkými spolupracujete teraz?
Myslím, že sa stále považujeme za startup, resp. malú firmu. Začínali sme so spoločníkom dvaja, aktuálne spolupracujeme s ďalšími 3-4. odborníkmi. Výhodou je, že 3D tlač nevyžaduje operátora v čase keď produkuje. A tým dokáže 1 človek pracovať aj s 20. tlačiarňami súčasne. Stále pracujeme na zvyšovaní produktivity inováciami, softvérovými riešeniami a robotizáciou.
Čo boli vaše prvé zákazky a kto sú vaši klienti teraz? Čo pre nich robíte?
Začali sme spoluprácu s lokálnymi výrobnými firmami, prevažne zo strojárstva, kde vnímame veľkú mieru pridanej hodnoty 3D tlače. Za vyše 2 roky našej činnosti sme zrealizovali viac ako 400 projektov pre viac ako 150 firiem na Slovensku, v Čechách a Rakúsku. Vnímame to ako pozitívny signál toho, že tieto technológie sú potrebné a čoraz žiadanejšie. Projekty sú veľmi individuálne a rôzne, či už objemom, veľkosťou alebo technológiou. V súčasnosti sa zameriavame na malosériovú výrobu a topologické úpravy dielov, pre ich maximálne odľahčenie. V tom vidíme budúcnosť, či už modelovania ako aj 3D tlače.
Aká je vaša predpoveď do budúcnosti – bude vnikať takýchto 3D tlačiarní viac, bude ich mať každá druhá domácnosť?
Keďže ja osobne aj lektorujem 3D tlač, opieram sa o rôzne štúdie. Zaujímavá je od americkej firmy Wohlers Report, kde na základe historických údajov o raste 3D tlače vytvorili predikciu budúcnosti v tom, že 3D tlač by sa mala narásť 500-násobne v najbližších 40. rokoch. Jedná sa naozaj o prudký rast a adaptáciu 3D tlače, ale je pravda, že tieto technológie majú obrovský potenciál, ktorý je v súčasnosti vo veľkej miere nevyužitý. To, či 3D tlačiareň bude v domácnostiach bežná, si skôr myslím, že nie, nakoľko nie každý má vzťah k výrobe a modelovaniu. Skôr si viem predstaviť, že budú vznikať centrá 3D tlače na lokálnej úrovni a tam si budú môcť ľudia realizovať ich nápady.
Najnovšie články
Overenie vyrobiteľnosti
Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:
Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok: