Materiály pre 3D tlač


Aké technológie a materiály používame pri výrobe 3D tlačou?

Pri jednotlivých materiáloch nájdete aj odkaz na priložené technické listy (datasheety) materiálov. O farebnom spektre a dostupnosti jednotlivých materiálov sa prosím vopred informujte.Technológia FFF/FDM

Termoplasty vyrobené technológiou tavenia plastovej struny (výhody: nízka cena, univerzálnosť, nevýhody, nižšia presnosť a kvalita povrchu). Vstupný materiál je plastová struna o priemere 1,75 mm.


Materiály technológie FDM/FFF a jej technické listy


PLA (Polylaktid)

Ekologický polymér na báze škrobu používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Najľahšie vyrobiteľný spomedzi všetkých materiálov pre FFF/FDM technológiu. Má vysokú pevnosť, je však krehký a má nízku tepelnú odolnosť.

PETG (Polyethylentereftalát + Glykol) Polycyklohexyléndimethylén + Glykol)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Je ľahko tlačiteľný a má vyššiu nárazovú a tepelnú odolnosť ako PLA. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch.

PCTG (Polycyklohexyléndimethylén + Glykol)

Novinka na trhu, nárazuvzdorná alternatíva PETG s vysokou optickou čistotou, ktorá má dokonca až 20-násobne vyššiu nárazovú odolnosť a plnú izotropiu (pevnosť vo všetkých smeroch rovnakú). V transparetnej variante má vysokú optickú čistotu - až 90% optická priepustnosť.

ULTEM 1010 a 9085 PEI (Polyethermide)

Vysoko-technické high-end materiály pre 3D tlač vo forme tlačovej struny. Poskytujú excelentné vlastnosti takmer vo všetkých smeroch a sú určené do extrémnych podmienok - s vysokou krátodobou aj dlhodobou teplotou záťažou, extrémym chemickým pôsobením alebo mechanickým namáhaním. Nevýhodou je mnohonásobne vyššia cena a dodacie termíny ako pri väčšine materiálov vo forme plastovej struny.

Veľkosť tlačového objemu pre PEI materiály je 500 x 500 x 500 mm. Najmenšia hrúbka steny 0,8 mm. Presnosť výroby ±0,5%, najlepšie ±0.5 mm.

  • Ultem 1010 - vhodný hlavne do automotive a leteckého priemyslu. Vzhľadom na certifikáciu pre "food safe" je však vhodný aj zdravotníckeho a potravinárenského priemyslu. Farba semitransparetná hnedá. Technický list materiálu Ultem 1010
  • Ultem 9085 - certifikovaný materiál, ktorý je okrem jeho výnimočných vlastností aj samozhášavý. Farba prírodná krémová. Technický list materiálu Ultem 9085

ABS (Akrylo-nitril-butan-dienstyren)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny.  Má vysokú tepelnú a nárazovú odolnosť. Základná varianta ABS má však vysokú zmrštivosť a preto majú výrobky tendenciu krútenia a vytrhávania z podložky. Vylepšené vlastnosti majú materiály ABS-X a ABS-T so zníženou zmrštivosťou.


ASA (Akrylonitril-styren-akrylát)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Radí sa medzi technické plasty. ASA 275 je chemická modifikácia, ktorá umožňuje tlač s vyššou rozmerovou stabilitou. Tento materiál je vysoko odolný voči UV žiareniu. Je tak vhodný na dlhodobé použitie v exteriéri. 

PP (Polypropylén)

Technický termoplast, ktorý je charakteristický vysokou chemickou odolnosťou a dlhodobou odolnosťou voči únave materiálu. Polypropylén je pri tenkých stenách semiflexibilný. Preto sa využíva aj pre výrobu rôznych flexibilných kĺbov a spojení.

Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Je však náročný z hľadisky výroby. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch. Posledná varianta je moderná chemická zmes tzv. copolymér nylonu 6 a 6/6, ktorý je navyše vyvinutý pre minimálnu rozmerovú zmenu. Je preto vhodný aj pre výrobu väčších technických dielov.Technológia MJF/SLS 

Termoplasty vyrobené technológiou spekania polymerového prášku (výhody: vyššia presnosť a pevnosť, nevýhody: dlhší čas dodania a nasiakavý povrch). Vstupný materiál je jemný polymerový prach.


 

Materiály technológie MJF/SLS a jej technické listy


Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Využívame modernejšiu MJF technológiu, ktorá celeplošne vytvrdzuje celú vrstvu, kde dosahujeme vyššie pevnosti a presnosti v porovnaní so štandardnou SLS technológiou.

Nylon PA11 (Polyamid PA11)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Jedná sa o pružnejšiu variantu Nylonu PA12.

Guma TPU 95A

Gumenný materiál o tvrdosti 95A.Technológia SLA/DLP 

Reaktoplasty vyrobené technológiou vytvrdzovania živice (výhody: vysoká kvalita povrchu a presnosť, nevýhody: vyššia krehkosť a cena). Vstupný materiál je vo forme hustej kvapalnej živice - reaktoplastu.


 

Materiály technológie SLA/DLP a jej technické listy

Prototypová živica

Materiály určené pre prezentačné výrobky, ktoré nie sú zaťažované.

Technická živica pevná

Špeciálne vyvinutá živica pre funkčné diely, ktoré vyžadujú vyššiu pevnosť a húževnatosť. Farba transparentná tyrkysová.

Technická živica pružná

Flexibilná technická živica transprarentná.Technológie DMLS/SLM

Kovy (výhody: vlastnosti zrovnateľné s konvenčnými kovmi, nevýhody: vysoká cena a dlhé časy dodania). Vstupný materiál je vo forme veľmi jemného kovového prášku s úzkou toleranciou frakcie.


 

Materiály technológií DMLS/SLM a ich technické listy


Nerezová oceľ 316L

Univerzálna antikorózna oceľ (chirurgická oceľ).

Zliatina hliníku AlSi10Mg

Vyhľadávaný materiál pre jeho nízku hmotnosť a vysokú pevnosť.

Titán Ti64 stupeň 23

Vysoká životnosť a únovová pevnosť tohto materiálu ho predurčuje na použitie pri namáhaných dieloch. Materiál je tiež vysoko chemicky odolný.

Zliatina Inconel 718

Špeciálna zliatina určená pre extremné podmienky, kde materiál pri vysokej teplote vytvorí odolnú oxidačnú vrstvu.

Nástrojová oceľ

Oceľ s vysokou pevnosťou a možnosťou tepelného spracovania podobne ako u konvenčných ocelí.Technológia pre 3D tlač kompozitných materiálov (CFF)

Kompozity (výhody: dvojnásobná pevnosť v porovnaní s oceľou pri štvrtinovej hmotnosti, nevýhody: vysoká cena a menší tlačový objem). Vstupný materiál je kombinácia plastovej struny a kontinuálneho vlákna (sklenné, uhlíkové alebo karbónové vlákno).


 

Materiály kompozitnej technológie CFF a jej technické listy


CFF (výrobca Markforged)

Prvá technólógia pre 3D tlač kompozitov na trhu. Pre vnútornú výstuž používa tenké kontinuálne sklenné, uhlíkové alebo kevlarové vlákna.Technológia spájania prášku pojivom s následným spekaním (Binder Jetting)

Binder Jetting (výhody: vysoká produktiva a relatívne nízka cena, nevýhody: nižšia presnosť a kvalita povrchu). Vstupný materiál je vo forme kovového prášku, ktorý je v prvom kroku spojeným pojivom a v druhom kroku spečený pri teplote blízkej teplote tavenia.
Technológia strateného vosku

Kovové materiály vyrobené nepriamou metódou strateného vosku, kde sa v prvom kroku 3D tlačou (technológiou SLA/DLP) vytlačí veľmi jemný, presný a detailný voskový model.

V druhom kroku sa vyrobí okolo voskového modelu forma (zaliatím do špeciálneho materiálu). Následne sa v peci vypáli voskový model a zostane len presná dutina, ktorá je pripravená na odlievanie kovu.Porovnanie výrobných presností jednotlivých technológií

Názov technólógieDosiahnuteľná výrobná presnosť [mm]
FDM/FFF± 0,5%, najlepšie ± 0,2 mm
SLA/DLP± 0,5%, najlepšie ± 0,15 mm
MJF/SLS± 0,3%, najlepšie ± 0,1 mm
DMLS/SLM± 0,1 mm
CFF/FIBER± 0,5%, najlepšie ± 0,2 mm
Binder Jetting± 5%
Tech. Strateného voskuPo zmrštení je presnosť ± 0,15 mm

 
Ceny pre jednotlivé technológie a materiály nájdete v sekcií Výroba 3D tlačou:

Konštrukčné práce a úpravy sú spoplatnené individuálne podľa cenníka, ktorý nájdete na podstránke Modelovanie pre 3D tlač.

Poradenstvo a školenia sú spoplatnené samostatne. Viac info nájdete na podstránke Poradenstvo a školenia pre 3D tlač:Nezáväzný dopyt

Nie ste si istý, či je dopyt relevantný? Zavolajte nám a bezplatne Vám poradíme! Kontakt na nášho aplikačného inžiniera +421907319874
Nezáväzný dopyt slúži na lepšie porozumenie vašich potrieb formou relevantných otázok, ktoré sme pripravili na základe našich viacročných skúseností s rôznymi projektmi. Dotazník sa skladá z troch častí: základné info, projektová časť a doplňujúce údaje. (Vyplnenie priemerne trvá od 3 do 5 min.)
Akú službu / služby obsahuje nezáväzný dopyt?
Vyberte prosím jednu alebo viac možností
Vyberte prosím jednu alebo viac možností

Špecifikácia požiadavky

Farba výrobkov:
Základné farby materiálov sú obmedzené na výber dostupných materiálov. Upozorňujeme, že každý materiál je dostupný v iných farbách a farebné možnosti nájdete uvedené v technických listoch konkrétnyhc materiálov dostupných na nasledovnom odkaze: Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Iná farba alebo špecifická požiadavka na povrchové spracovanie
V prípade špecifických požiadaviek na farbu a povrchové spracovanie vieme diel tmeliť, brúsiť, farbiť a lakovať. Iná farba alebo povrchové spracovanie obvykle môže výrazne predĺžiť čas dodania a zvýšiť celkovú cenu výroby.
Text
Field is required!
Field is required!
Koľko kusov požadujete vyrobiť?
Počet kusov môže výrazne ovplyvniť dodací termín a jednotkovú cenu. Aby sme vedeli určiť reálny termín dodania a vypočítať cenu, potrebujeme mať definovaný presný počet dopytovaných kusov. V prípade viacerých kusov, popíšte prosím počet kusov ku každému názvu dielu.
Počet kusov
Field is required!
Field is required!
Sú na výrobok(y) kladené špeciálne požiadavky?*
Tu môžete definovať požiadavky na presnosť, mechanickú pevnosť, tepelnú alebo chemickú odolnosť. V prípade ak jedná len o vzhľadový diel, prosím uveďte túto skutočnosť.
Vyberte prosím jednu alebo viac možností
Vyberte prosím jednu alebo viac možností
Funkcia výrobku?
Funkčnosť dielov nám umožní lepšie zvoliť technológiu, materiál, orientáciu dielu, kvalitu výroby a pod. Čím lepšie nám definujete funkčnosť dielov, tým lepšie vám budeme vedieť pomôcť a pripraviť ponuku priamo na mieru.
Field is required!
Field is required!
Nahrať dokumenty
Ako podklad pre výrobu je nevyhnutný 3D model, ideálne v univerzálnom formáte .STEP/.STP, .IGES/IGS alebo Parasolid (.x_t). Jedná sa o objemové formáty, kde nedochádza k degradácií tvaru z dôvodu exportu, ako to býva pri plošných formátoch .STL a .OBJ. V prípade ak nedisponujete 3D modelom, vieme vám ho vytvoriť na základe skice alebo dodaného výkresu.
Nahrať dokument
Field is required!
Field is required!
Dátum dodania
Pre krátke dodacie termíny poskytujeme expresné dodanie, kde dokážame zrealizovať vývoj alebo výrobu v rýchlejšom čase za vopred dohodnutý expresný príplatok. Výška expresného príplatku sa odvíja od požadovaného termínu dodania. Pri štandardnom dodaní je výrobná cena bez príplatku.
Dátum dodania
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? *
Ak zvolíte možnosť, kde poznáte materiál, otvoria sa vám ďalšie polia s konkrétnymi technológiami a materiálmi ktoré máme v ponuke. Ak si neviete vybrať technológiu alebo materiál, navrhneme vám najvhodnejšie možnosti vzhľadom na požiadavky, ktoré ste uviedli.
Vyberte prosím jednu alebo viac možností
Vyberte prosím jednu alebo viac možností
Akou technológiou vyrobíme diely alebo prototyp? *
Vyberte požadovanú technológiu výroby 3D tlačou. Viac informácií o ponúkaných technológiách je dostupných na nasledovnej stránke: Technológie
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia tavenia plastovej struny
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia spekania polymerového prášku
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia vytvrdzovania živice
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia pre 3D tlač kovov
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia pre 3D tlač kompozitov
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia pre spájanie prášku pojivom (Binder Jetting)
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia strateného vosku vo forme
Vyberte požadovaný materiál pre výrobu. Viac informácií a kompletné technické a technologické parametre sú dostupné na nasledovnom odkaze: Materiály
Field is required!
Field is required!
Iný materiál
Text
Field is required!
Field is required!

Modelovanie

Viac informácií o vývoji a modelovaní nájdete na nasledovnom odkaze: Modelovanie
S akou oblasťou modelovania alebo vývoja dielov vám vieme pomôcť?
Field is required!
Field is required!
Iné
Text
Field is required!
Field is required!
Nahrať dokumenty
Pri dodaní technického výkresu alebo skice vám vieme vytvoriť 3D model. V prípade ak disponujete 3D modelom, nahrajte ho ideálne v univerzálnom formáte .STEP/.STP, .IGES/IGS alebo Parasolid (.x_t). Jedná sa o objemové formáty, kde nedochádza k degradácií tvaru z dôvodu exportu, ako to býva pri plošných formátoch .STL a .OBJ.
Nahrať dokument
Field is required!
Field is required!

Vzdelávanie

Ktorá oblasť poradenstva Vás zaujíma?*
Viac informácií o poradenstve a školeniach nájdete na nasledovnom odkaze: Poradenstvo
Field is required!
Field is required!
Iné
Text
Field is required!
Field is required!
Nahrať dokumenty
Nahrajte vaše podklady pre bližšiu špecifikáciu poradenstva. (Nepovinné)
Nahrať dokument
Field is required!
Field is required!

3D Skenovanie

Viac informácií o 3D skenovaní nájdete na nasledovnom odkaze: 3D skenovanie
Koľko kusov výrobkov dopytujete na skenovanie?
Počet kusov
Field is required!
Field is required!
Aké sú najväčšie rozmery skenovaného predmetu(ov) vo všetkých troch osiach v mm?
Ak je najväčší rozmer skenovaného dielu do 200 mm, vieme ho skenovať automaticky. Základná cena pre automatické skenovanie pri štandardnom dodaní do 48 hodín je 60 EUR bez DPH. Ak je najväčší rozmer skenovaného dielu nad 200 mm, vieme ho skenovať manuálne. Základná cena pre manuálne skenovanie pri štandardnom dodaní do 48 hodín je 150 EUR bez DPH.
Veľkosť
Field is required!
Field is required!
Potrebujete vyššiu presnosť ako ± 0,05 mm, čo je automatické nastavenie nášho skenera?
Ak potrebujete dosiahnuť ešte vyššiu presnosť na kritických plochách, vieme merateľné hodnoty presným posuvným meradlom zapracovať vo vyššej presnosti ± 0,01 mm. Táto služba je spoplatnená samostatne, nakoľko sa jedná o manuálne konštrukčné úpravy daného modelu a v prípade uvedenia tejto požiadavky Vám pripravíme ponuku na mieru.
Presnosť
Field is required!
Field is required!
Budú sa realizovať na skenovanom predmete(och) aj ďalšie geometrické alebo rozmerové zmeny?
Pokiaľ máte akúkoľvek požiadavku na úpravu skenovaného dielu, prosíme uveďte ju do tohto poľa. Táto služba je spoplatnená samostatne, nakoľko sa jedná o manuálne konštrukčné úpravy daného modelu a v prípade uvedenia tejto požiadavky Vám pripravíme ponuku na mieru.
Úpravy 3d modelu
Field is required!
Field is required!
Aký je požadovaný termín dodania?
Termín dodania plynie od momentu doručenia fyzického dielu do našej kancelárie na ulici Janka Kráľa 3 v Banskej Bystrici. Následne Vám spracujeme digitálny sken v požadovanom termíne. Termín platí pre modely bez dodatočných úprav.
Field is required!
Field is required!

Doplňujúce informácie

Čo je pre vás z týchto 3 možností najdôležitejšie pri danom projekte?
Vyberte 1 možnosť, ktorá najviac vystihuje to, čo od tejto spolupráce očakávate:
Field is required!
Field is required!
Aký je váš očakávaný rozpočet?
Stanovený rozpočet nám pomáha lepšie určiť vaše očakávania a tomu prispôsobiť ponuku z rôznych hľadísk. Pri výrobe to môže byť zvolená technológia alebo materiál, pri modelovaní a poradenstve čas dodania alebo rozsah doplnkových služieb a pod.
Výška očakávaného rozpočtu
Field is required!
Field is required!
Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?
Field is required!
Field is required!
Nahrať dokumenty
Ďalšie podklady a súbory, ktoré sú súčasťou dopytu
Nahrať dokument
Field is required!
Field is required!
Doplňujúce informácie
Ďalšie doplňujúce informácie, ktoré nám lepšie pomôžu pochopiť vaše potreby a očakávania. Čím viac informácií nám k dopytu poskytnete, tým lepšie vám budeme vedieť pomôcť.
Miesto pre vaše doplňujúce informácie k dopytu
Field is required!
Field is required!

Kontaktné informácie

Meno a priezvisko:
Vaše meno
Field is required!
Field is required!
Názov spoločnosti:
(Nepovinné)
Názov spoločnosti
Field is required!
Field is required!
Tel. číslo:
(Nepovinné)
Field is required!
Field is required!
E-mail:
Váš e-mail
Povinné pole, aby sme Vás mohli kontaktovať
Povinné pole, aby sme Vás mohli kontaktovať
Field is required!
Field is required!


Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok:

Online objednávka

Zaujímajú vás novinky o 3D tlači?

Prihláste sa do nášho newsletteru o 3D tlači a zadarmo získate e-book s názvom “Unikátnosť 3D tlače,” kde sa dozviete všetko podstatné o materiáloch, technológii, ktoré poskytujeme.

E-mail
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!