Materiály pre 3D tlač


Aké technológie a materiály používame pri výrobe 3D tlačou?

Pri jednotlivých materiáloch nájdete aj odkaz na priložené technické listy (datasheety) materiálov. O farebnom spektre a dostupnosti jednotlivých materiálov sa prosím vopred informujte.Technológia FFF/FDM

Termoplasty vyrobené technológiou tavenia plastovej struny (výhody: nízka cena, univerzálnosť, nevýhody, nižšia presnosť a kvalita povrchu). Vstupný materiál je plastová struna o priemere 1,75 mm.


Materiály technológie FDM/FFF a jej technické listy


PLA (Polylaktid)

Ekologický polymér na báze škrobu používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Najľahšie vyrobiteľný spomedzi všetkých materiálov pre FFF/FDM technológiu. Má vysokú pevnosť, je však krehký a má nízku tepelnú odolnosť.


PETG (Polyethylentereftalát + Glykol)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Je ľahko tlačiteľný a má vyššiu nárazovú a tepelnú odolnosť ako PLA. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch.

ABS (Akrylo-nitril-butan-dienstyren)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny.  Má vysokú tepelnú a nárazovú odolnosť. Základná varianta ABS má však vysokú zmrštivosť a preto majú výrobky tendenciu krútenia a vytrhávania z podložky. Vylepšené vlastnosti majú materiály ABS-X a ABS-T so zníženou zmrštivosťou.


ASA (Akrylonitril-styren-akrylát)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Radí sa medzi technické plasty.


Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Je však náročný z hľadisky výroby. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch.Technológia MJF/SLS 

Termoplasty vyrobené technológiou spekania polymerového prášku (výhody: vyššia presnosť a pevnosť, nevýhody: dlhší čas dodania a nasiakavý povrch). Vstupný materiál je jemný polymerový prach.


 

Materiály technológie MJF/SLS a jej technické listy


Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami.

Nylon PA11 (Polyamid PA11)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Jedná sa o pružnejšiu variantu Nylonu PA12.

Guma TPU 95A

Gumenný materiál o tvrdosti 95A.Technológia SLA/DLP 

Reaktoplasty vyrobené technológiou vytvrdzovania živice (výhoda: vysoká kvalita povrchu a presnosť, nevýhody: vyššia krehkosť a cena). Vstupný materiál je vo forme hustej kvapalnej živice - reaktoplastu.


 

Materiály technológie SLA/DLP a jej technické listy

 

Prototypová živica

Materiály určené pre prezentačné výrobky, ktoré nie sú zaťažované.

Technická živica pevná

Špeciálne vyvinutá živica pre funkčné diely, ktoré vyžadujú vyššiu pevnosť a húževnatosť. Farba transparentná tyrkysová.

Technická živica pružná

Flexibilná technická živica transprarentná.Technológie DMLS/SLM

Kovy (výhody: vlastnosti zrovnateľné s konvenčnými kovmi, nevýhody: vysoká cena a dlhé časy dodania). Vstupný materiál je vo forme veľmi jemného kovového prášku s úzkou toleranciou frakcie.


 

Materiály technológií DMLS/SML a ich technické listy


Nerezová oceľ 316L

Univerzálna antikorózna oceľ (chirurgická oceľ).

Zliatina hliníku AlSi10Mg

Vyhľadávaný materiál pre jeho nízku hmotnosť a vysokú pevnosť.

Titán Ti64 stupeň 23

Vysoká životnosť a únovová pevnosť tohto materiálu ho predurčuje na použitie pri namáhaných dieloch. Materiál je tiež vysoko chemicky odolný.

Zliatina Inconel 718

Špeciálna zliatina určená pre extremné podmienky, kde materiál pri vysokej teplote vytvorí odolnú oxidačnú vrstvu.

Nástrojová oceľ

Oceľ s vysokou pevnosťou a možnosťou tepelného spracovania podobne ako u konvenčných ocelí.Technológie CFF a Fiber TM

Kompozity (výhody: dvojnásobná pevnosť v porovnaní s oceľou pri štvrtinovej hmotnosti, nevýhody: vysoká cena a menší tlačový objem). Vstupný materiál je kombinácia plastovej struny a kontinuálneho vlákna (sklenné, uhlíkové alebo karbónové vlákno).


 

Materiály technológií CFF a Fiber a ich technické listy


CFF (výrobca Markforged)

Prvá technólógia pre 3D tlač kompozitov na trhu. Pre vnútornú výstuž používa tenké kontinuálne sklenné, uhlíkové alebo kevlarové vlákna.

Fiber (výrobca Desktop Metal)

Najnovšia technológia pre 3D tlač kompozitov v súčanosti. Pre vnútornú výstuž používa širšie pásky, ktoré sa pod tlakom a teplotou lisujú.Porovnanie výrobných presností jednotlivých technológií

 

Názov technólógieDosiahnuteľná výrobná presnosť [mm]
FDM/FFF± 0,5%, najlepšie ±0,2 mm
SLA/DLP± 0,5%, najlepšie ±0,15 mm
MJF/SLS± 0,3%, najlepšie ±0,1 mm
DMLS/SLM±0,1 mm
CFF/FIBER± 0,5%, najlepšie ±0,2 mmCeny pre jednotlivé technológie a materiály nájdete v sekcií Výroba 3D tlačou:

Konštrukčné práce a úpravy sú spoplatnené individuálne podľa cenníka, ktorý nájdete na podstránke Modelovanie pre 3D tlač.

Poradenstvo a školenia sú spoplatnené samostatne. Viac info nájdete na podstránke Poradenstvo a školenia pre 3D tlač:Nezáväzná objednávka

Nezáväzna objednávka slúži na lepšie porozumenie vašich potrieb formou relevantných otázok, ktoré sme pripravili na základe našich viacročných skúseností s rôznymi projektmi. Dotazník sa skladá z troch častí: základné info, projektová časť a doplňujúce údaje. (Vyplnenie priemerne trvá od 3 do 5 min.)
Meno a priezvisko:
Field is required!
Názov spoločnosti:
(Nepovinné)
Field is required!
Tel. číslo:
(Nepovinné)
Field is required!
E-mail:
Povinné pole, aby sme Vás mohli kontaktovať
Field is required!
S akou oblasťou 3D tlače vám vieme pomôcť?
Field is required!

Špecifikácia požiadavky

Farba výrobkov:
Základné farby materiálov sú obmedzené na výber dostupných materiálov od naších dodávateľov.
Field is required!
Iná farba alebo špecifická požiadavka na povrchové spracovanie
V prípade špecifických požiadaviek na farbu a povrchové spracovanie vieme diel tmeliť, brúsiť, farbiť a lakovať. Iná farba alebo povrchové spracovanie obvykle môže výrazne predĺžiť čas dodania a zvýšiť celkovú cenu výroby.
Field is required!
Koľko kusov požadujete vyrobiť?
Počet kusov môže výrazne ovplyvniť dodací termín a jednotkovú cenu. Aby sme vedeli určiť reálny termín dodania a vypočítať cenu, potrebujeme mať definovaný presný počet dopytovaných kusov. V prípade viacerých kusov, popíšte prosím počet kusov ku každému názvu dielu.
Field is required!
Sú na výrobok(y) kladené špeciálne požiadavky?*
Tu môžete definovať požiadavky na presnosť, mechanickú pevnosť, tepelnú alebo chemickú odolnosť. V prípade ak jedná len o vzhľadový diel, prosím uveďte túto skutočnosť.
Field is required!
Funkcia výrobku?
Funkčnosť dielov nám umožní lepšie zvoliť technológiu, materiál, orientáciu dielu, kvalitu výroby a pod. Čím lepšie nám definujete funkčnosť dielov, tým lepšie vám budeme vedieť pomôcť a pripraviť ponuku priamo na mieru.
Field is required!
Nahrať dokumenty
Ako podklad pre výrobu je nevyhnutný 3D model, ideálne v univerzálnom formáte .STEP/.STP, .IGES/IGS alebo Parasolid (.x_t). Jedná sa o objemové formáty, kde nedochádza k degradácií tvaru z dôvodu exportu, ako to býva pri plošných formátoch .STL a .OBJ. V prípade ak nedisponujete 3D modelom, vieme vám ho vytvoriť na základe skice alebo dodaného výkresu pri konštrukčnej normohodine 30 EUR/hod bez DPH.
Nahrať dokument
Field is required!
Dátum dodania
Pre krátke dodacie termíny poskytujeme expresné dodanie, kde dokážame zrealizovať vývoj alebo výrobu v rýchlejšom čase za vopred dohodnutý expresný príplatok. Výška expresného príplatku sa odvíja od požadovaného termínu dodania. Pri štandardnom dodaní je výrobná cena bez príplatku.
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? *
Ak zvolíte možnosť, kde poznáte materiál, otvoria sa vám ďalšie polia s konkrétnymi technológiami a materiálmi ktoré máme v ponuke. Ak si neviete vybrať technológiu alebo materiál, navrhneme vám najvhodnejšie možnosti vzhľadom na požiadavky, ktoré ste uviedli.
Field is required!
Akou technológiou vyrobíme diely alebo prototyp? *
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia tavenia plastovej struny
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia spekania polymerového prášku
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia vytvrdzovania živice
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia pre 3D tlač kovov
Field is required!
Aké materiály môžu byť použité na výrobu dielu(ov)? - technológia pre 3D tlač kompozitov
Field is required!
Iný materiál
Field is required!

Modelovanie

S akou oblasťou modelovania alebo vývoja dielov vám vieme pomôcť?
Field is required!
Iné
Field is required!
Nahrať dokumenty
Pri dodaní technického výkresu alebo skice vám vieme vytvoriť 3D model spoplatnený konštrukčnou normohodinou 30 EUR/hod bez DPH. V prípade ak disponujete 3D modelom, nahrajte ho ideálne v univerzálnom formáte .STEP/.STP, .IGES/IGS alebo Parasolid (.x_t). Jedná sa o objemové formáty, kde nedochádza k degradácií tvaru z dôvodu exportu, ako to býva pri plošných formátoch .STL a .OBJ.
Nahrať dokument
Field is required!

Vzdelávanie

Ktorá oblasť poradenstva Vás zaujíma?*
Field is required!
Iné
Field is required!
Nahrať dokumenty
Nahrajte vaše podklady pre bližšiu špecifikáciu poradenstva. (Nepovinné)
Nahrať dokument
Field is required!
Ktorý atribút je pre vás rozhodujúci?
Vyberte 1 možnosť, ktoré najviac vystihuje to, čo od tejto spolupráce očakávate.
Field is required!
Aký je váš očakávaný rozpočet?
Stanovený rozpočet nám pomáha lepšie určiť vaše očakávania a tomu prispôsobiť ponuku z rôznych hľadísk. Pri výrobe to môže byť zvolená technológia alebo materiál, pri modelovaní a poradenstve čas dodania alebo rozsah doplnkových služieb a pod. Minimálna výška jednorázovej objednávky je 60 EUR bez DPH.
Field is required!
Odkiaľ ste sa o nás dozvedeli?
Field is required!
Doplňujúce informácie
Ďalšie doplňujúce informácie, ktoré nám lepšie pomôžu pochopiť vaše potreby a očakávania. Čím viac informácií nám k dopytu poskytnete, tým lepšie vám budeme vedieť pomôcť.
Field is required!


Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväznú objednávku, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok:

Online objednávka