Fused Deposition Modeling

Technológia 3D tlače FDM, kde sa roztavuje plastový drôt a je lokálne nanášaný v jednej vrstve. Následne po vrstvách vytvára 3D objekt. Niekedy sa označuje aj ako FFF (Fused Filament Fabrication).

Veľkosť

41 × 50 × 81 cm

Výkon

Vstup 100 - 240 V, výstup 24 V, 250 W.

X / Y rozlíšenie

Podľa použitej trysky v rozmedzí od 0,25 do 1,2 mm, štandardne 0,4 mm

Z rozlíšenie

Pri výške vrstvy do 50 mikrometrov závisí maximálna výška vrstvy od použitej trysky

Maximálna teplota trysky

Štandardne do 300 °C

Maximálna teplota vyhrievacej podložky

105 °C

Kompatibilné materiály

Štandard: PLA, PETG/CPE, ABS/ASA, PETG-CF, PC, PP, PVA, BVOH, PACF, PAGF

Rozšírenie FlexPrint 2: flexibilné materiály (TPU/TPE), nylon/PA

Veľkorozmerná 3D tlač FDM

 • Veľkosť tlačového objemu kocka 1000 x 1000 x 1000 mm ( 1 x 1 x 1 m),
 • Dvojhlavová priemyselná FDM 3D tlačiareň. Je možné tlačiť z dvoch materiálov alebo dvoch farieb v jednej tlačovej úlohe,
 • Vieme Vám nezáväzne pripraviť cenovú ponuku, prípadne prekonzultovať možnosti výroby a vhodný materiál,
 • Vhodné na tlač veľkorozmerných prototypov, funkčných dielov alebo prezentačných modelov,
 • Zoznam materiálov nájdete v sekcií nižšie.

Tlačový objem:

 1005 x 1005 x 1005 mm

Výška vrstvy:

 0,3 , 0,6 alebo 1 mm

Priemer trysky: 

0,4 - 2 mm (štandardne 0,6 mm a 1 mm)

Maximálna teplota pre extrúder:

 280°C

Maximálna teplota pre vyhrievaciu podložku: 

80°C

Maximálna rýchlosť posuvov / akcelerácie: 

500 mm/s | 400 mm/s²

 Výhody FDM 3D tlače

 

 1. Nízka cena
 2. Sloboda dizajnu
 3. Široká ponuka materiálov
 4. Vysoká produktivita a krátke časy dodania
 5. Ekológia výroby

 Materiály do rozmeru 500x500x1000 mm

PLA (Polylaktid)

Ekologický polymér na báze škrobu používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Najľahšie vyrobiteľný spomedzi všetkých materiálov pre FFF/FDM technológiu. Má vysokú pevnosť, je však krehký a má nízku tepelnú odolnosť.

 

PETG (Polyethylentereftalát + Glykol) 

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Je ľahko tlačiteľný a má vyššiu nárazovú a tepelnú odolnosť ako PLA. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch.

 

PCTG (Polycyklohexyléndimethylén + Glykol)

Novinka na trhu, nárazuvzdorná alternatíva PETG s vysokou optickou čistotou, ktorá má dokonca až 20-násobne vyššiu nárazovú odolnosť a plnú izotropiu (pevnosť vo všetkých smeroch rovnakú). V transparetnej variante má vysokú optickú čistotu - až 90% optická priepustnosť.

 

ULTEM 1010 a 9085 PEI (Polyethermide)

Vysoko-technické high-end materiály pre 3D tlač vo forme tlačovej struny. Poskytujú excelentné vlastnosti takmer vo všetkých smeroch a sú určené do extrémnych podmienok - s vysokou krátodobou aj dlhodobou teplotou záťažou, extrémym chemickým pôsobením alebo mechanickým namáhaním. Nevýhodou je mnohonásobne vyššia cena a dodacie termíny ako pri väčšine materiálov vo forme plastovej struny.

Veľkosť tlačového objemu pre PEI materiály je 500 x 500 x 500 mm. Najmenšia hrúbka steny 0,8 mm. Presnosť výroby ±0,5%, najlepšie ±0.5 mm.

  • Ultem 1010 - vhodný hlavne do automotive a leteckého priemyslu. Vzhľadom na certifikáciu pre "food safe" je však vhodný aj zdravotníckeho a potravinárenského priemyslu. Farba semitransparetná hnedá. Technický list materiálu Ultem 1010
  • Ultem 9085 - certifikovaný materiál, ktorý je okrem jeho výnimočných vlastností aj samozhášavý. Farba prírodná krémová. Technický list materiálu Ultem 9085

ABS (Akrylo-nitril-butan-dienstyren)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny.  Má vysokú tepelnú a nárazovú odolnosť. Základná varianta ABS má však vysokú zmrštivosť a preto majú výrobky tendenciu krútenia a vytrhávania z podložky. Vylepšené vlastnosti majú materiály ABS-X a ABS-T so zníženou zmrštivosťou.


ASA (Akrylonitril-styren-akrylát)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Radí sa medzi technické plasty. ASA 275 je chemická modifikácia, ktorá umožňuje tlač s vyššou rozmerovou stabilitou. Tento materiál je vysoko odolný voči UV žiareniu. Je tak vhodný na dlhodobé použitie v exteriéri. 

 

PP (Polypropylén)

Technický termoplast, ktorý je charakteristický vysokou chemickou odolnosťou a dlhodobou odolnosťou voči únave materiálu. Polypropylén je pri tenkých stenách semiflexibilný. Preto sa využíva aj pre výrobu rôznych flexibilných kĺbov a spojení.

 

Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Je však náročný z hľadisky výroby. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch. Posledná varianta je moderná chemická zmes tzv. copolymér nylonu 6 a 6/6, ktorý je navyše vyvinutý pre minimálnu rozmerovú zmenu. Je preto vhodný aj pre výrobu väčších technických dielov.

 

TPU 95A (Termoplastický Polyueretán)

Jedná sa o tvrdú gumu s tvrdosťou 95A, radí sa teda medzi semiflexibilné materiály. Pri využití 3D tlače môžeme ten istý diel vyrobiť z materiálu TPU 95A ako flexibilný alebo aj ako tuhý, a to len zmenou hrúbky steny a pomerom vnútornej výplne. Materiál je extrémne húževnatý a pri zaťažený sa naťahuje, pričom sa neroztrhne. Je preto vhodný aj do extrémnych podmienok, kde sa vyžaduje mechanický odolnosť alebo flexilita.

 Materiály do rozmeru 1000x1000x1000 mm

Technické listy sú dostupné po kliknutí na odkaz jednotlivých názvov materiálov.

 • PLA - dostupný a univerzálny materiál. Dostupný v 9. farebných odtieňoch. Vysoká pevnosť, avšak nízka teplotná odolnosť HDT/B: 40°C.

 • PETG - technický univerzálny materiál, vhodný na väčšinu aplikácií. Húževnatý s teplotnou odolnosťou HDT/T: 60°C
 • PETG CF - oproti čistému PETG, obsahuje materiál prímes uhlíkových častíc, ktoré zvyšujú primárne tuhosť a menia vzhľad na matný karbonový povrch. Farba len karbónová.
 • HI-TEMP  - vysoká tepl. odolnosť. Vicat Softening Temperature:  160°C a HDT/B: 115°C. Nízka rozmerová zmena, vynikajúci povrch.
 • HI-TEMP CF -vysoká tepl. odolnosť a súčasne vysoká tuhosť a matný karbónový vzhľad. Vicat Softening Temperature:  160°C a HDT/B: 115°C. Nízka rozmerová zmena, vynikajúci povrch. Farba len karbónová.
 • PLA ANTIBACTERIA - PLA s prímesou špeciálnych častíc, ktoré majú antiseptické vlastnosti. Bezpečný pre použitie s potravinami. Biopolymér. Farba len čierna.
 • PLA ULTRALIGHT - PLA materiál s ultra nízkou hustutou a teda aj hmotnosťou. Hustota len cca 1.0 g.cm³. Farba len čierna.
 • PLX - PLA materiál, ktorý je špeciálne vyvinutý, aby bol čo najviac ekologický. Obsahuje organické zlúčeniny. Navyše je ľahho tlačiteľný s vynikajúcou kvalitou povrchu.

Poznámky:

Okrem týchto materiálov doporučených priamo výrobcom tohto stroja, je možné použiť akékoľvek materiály s priemerom tlačovej struny 2,85 mm, ktoré majú teplotu tavenia do 280°C a súčasne ich je možné tlačiť na tlačovej podložke do 80°C.

Pre dostupnosť jednotlivých materiálov sa prosím vopred informujte. Niektoré máme skladom, niektoré je potrebné v predstihu objednať. 

 

Materiály kompozitnej technológie CFF


CFF (výrobca Markforged)

Prvá technólógia pre 3D tlač kompozitov na trhu. Pre vnútornú výstuž používa tenké kontinuálne sklenné, uhlíkové alebo kevlarové vlákna.

Overenie vyrobiteľnosti

Loading

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok: