Obmedzenia 3D tlače
8. júla 20193D tlač v bežnom živote
22. júla 2019Obmedzenia 3D tlače
8. júla 20193D tlač v bežnom živote
22. júla 2019V priemysle sa 3D tlač využíva na rôzne aplikácie. Od jej vzniku v roku 1986 prešla 3D tlač značným vývojom, pričom v súčasnosti existujú mnohé technológie a materiály, ktoré sú vhodné aj pre náročné podmienky použitia. Práve to sa často-krát vyžaduje práve v priemysle.
Prototypovanie a malosériová výroba
Najrozšírenejšie využitie 3D tlače je stále prototypovanie, avšak postupne sa presúva výroba z prototypovania k finálnym dielom. Tie je možné produkovať v nižších až stredných výrobných množstvách.
Pre výrobu dielov na 3D tlačiarňach nie sú potrebné žiadne nástroje ani prestavovanie stroja, čo výrazne zrýchľuje celý proces. Preto niektoré spoločnosti preferujú túto technológiu oproti vstrekovaniu do formy, kde výroba prvého kusu môže trvať 6 až 12 týždňov.
Ďalšie tvrdenie pri výrobe 3D tlačou je, že zložitosť a modifikácia dielov je takmer zadarmo. V praxi to znamená, že tvar výrobku nemá na jeho cenu takmer žiadny vplyv. Podstatný je objem výrobku a čas výroby.
Aj pre tieto faktory sa stále viac dielov začína produkovať 3D tlačou (aditívnymi technológiami).
Prípravky a upínače
Prípravky a upínače sú vo výrobe často-krát potrebné prakticky ihneď. Ešte pred niekoľkými rokmi nebolo rozšírené využitie 3D tlače pre tieto aplikácie hlavne pre ich nízku presnosť a tuhosť.
S vývojom nových technológií sa už využíva napr. kompozitná výroba dielov, ktorá kombinuje tlačenie plastovej struny (technológiu FDM) s nanášaním kontinuálnych uhlíkových, kevlarových alebo sklených vlákien. Vo výsledku tak dostávame diely pevné ako strojovo obrábaný hliník pri výrazne nižšej hmotnosti.
Práve takto produkované prípravky a upínače spĺňajú požadované mechanické vlastnosti a ich výroba je možná do 24 hodín. Väčšinou dokonca ešte pri nižších nákladoch ako konvenčné obrábanie (frézovanie, sústruženie, vŕtanie, brúsenie a pod.)
Vstrekovacie formy a nástroje
3D tlač sa využíva čoraz viac aj pre výrobu vstrekovacích foriem a nástrojov, pretože môžu obsahovať interné konformné chladiace kanály, ktoré sú inak ako 3D tlačou nevyrobiteľné. Voľbou optimálnej polohy týchto kanálov sa výrazne zvyšuje efektivita výroby a zlepšuje proces vstrekovania, rádovo v desiatkach percentách.
Pre oceľové vstrekovacie formy sa využíva výroba DMLS alebo SLM, pričom súčasná výroba už dosahuje takmer nulovú pórovitosť.
Pre nízke objemy a testovanie vstrekovacích foriem sa využíva aj technológia MJ.
Ďalšie nástroje, kde sa môže využiť 3D tlač, sú rôzne nástroje pre vŕtanie, frézovanie alebo sústruženie. Tu sa opäť uplatňuje možnosť integrovať chladiace kanály priamo do tela nástroja.
Náhradné diely
Na dennej báze sa stretávame s požiadavkami od ľudí alebo firiem o výrobu náhradných dielov vo veľmi krátkom čase (obvykle 24 - 48 hodín).
Poškodené alebo opotrebované diely vieme preniesť do 3D modelu a vyrobiť v ľuboľných množstvách z vybraného materiálu. Materiály sú schopné nahradiť plasty, hliník, prípadne aj niektoré typy ocelí.
Náhradné diely je možné veľmi efektívne vyrábať 3D tlačou, pretože sa jedná o mimoriadne flexibilnú technológiou s najnižšími vstupnými nákladmi pri kusovej výrobe spomedzi všetkých dostupných technológií.
Referencie
Najnovšie články
Overenie vyrobiteľnosti
Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:
Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok: