3D tlač prípravkov vie byť v mnohých prípadoch nie len ekonomickejšia, ale aj rýchlejšia ako konvenčné technológie. Súčasne je možné vyrobiť geometrie, ktoré sú inak nevyrobiteľné. Tieto výhody umožnili aditívnym technológiám, aby sa presadili aj v priemysle pri využití rôznych typov prípravkov. Kde konkrétne sa teda využíva?

  • Prípravky vieme kompletne navrhnúť s ohľadom na zadanie určíme vhodný dizajn, technológiu a materiál
  • Prípravky vieme aditívnymi technológiami aj vyrobiť - termoplasty, kompozity, kovy.
  • Pre dosiahnutie funkčných a odolných prvkov, vieme integrovať do tlačených dielov aj konvenčné závitové vložky, vodiace púzdra a pod.
  • V niektorých prípadoch možné aj expresné dodanie do 24 hodín.
  • Výroba už od 1 kusu alebo naopak aj malosériová výroba v stovkách kusov

 

Aké typy prípravkov sú vhodné pre 3D tlač?

Flexibilitou a univerzálnosťou sú aditívne technológie vo všeobecnosti vhodné pre rôzne typy prípravkov a to napr.:

  • Výrobné prípravky,
  • Montážne prípravky,
  • Kontrolné prípravky,
  • Meracie prípravky,
  • Tvarové šablóny,
  • Upínacie prípravky,
  • Klieštiny, čeľuste a pod.

Každý prípad je však potrebné posúdiť individuálne z hľadiska vyrobiteľnosti a vhodnosti týchto technológií. Radi Vám však bezplatne poradíme a doporučíme vhodný materiál a technológiu.


Kedy je 3D tlač vhodný pre výrobu prípravkov?

3D tlač má svoje vývody aj nevýhody a preto sa zo skúsenosti používa hlavne v prípadoch:

  1. ak potrebujete vyrobiť daný prípravok rýchlo. Štandardne v termíne od 1 do 7. pracovných dní (v závislosti od veľkosti, materiálu, technológie a pod.),
  2. ak potrebujete vyrobiť tvarovo zložitý prípravok (ideálne konvenčne ťažko vyrobiteľný alebo nevyrobiteľný),
  3. ideálne ak prípravok relatívne malých rozmerov, najväčší rozmer ideálne do 300 mm. Nie je to však limitácia, vieme zabezpečiť výrobu aj veľkorozmerných prípravkov.
  4. ak nie sú potrebné vysoké presnosti. 3D tlačou sú vo všeobecnosti dosiahnuteľné tolerancie od ±0,05 do ±0,5 mm. V prípade požiadavky na užšie tolerančné polia je možné projektovať prvky s prídavkom na opracovanie, alebo vsadiť konvenčné diely, napr. ložiská, vodiace púzdra, závitové vložky, matice a pod.
  5. v prípade ak máte záujem o ekonomické úspory. Aditívne technológie sú mnohokrát (hlavne pri splnení vyššie uvedených doporučení) aj cenovo dostupnejšie ako konvenčné technológie.

Aké typy podkladov sú potrebné pre vývoj alebo ich výrobu?

Pokiaľ sa jedná o vývoj prípravkov, je vhodné kompletne definovať zadanie z hľadiska funkcie, mechanických vlastností ako aj popisu geometrie vo forme výkresu, skice alebo návrhu 3D modelu. Ideálne aj okolitej zostavy, aby sme vedeli navrhnúť optimálny dizajn.

Pre výrobu je najlepšie zaslať 3D model v objemových formátoch STEP/STP, IGES/IGS alebo Parasolid XT alebo plošných formátoch STL alebo OBJ. Ak nedisponujete 3D modelom, vieme model pripraviť z technického výkresu.


 

Aká je investícia do vývoja alebo výroby prípravkov?

Nakoľko je každý prípravok unikátny z hľadiska geotrie aj požiadaviek, pripravíme ponuku individuálne na mieru. Dopyty môžete zadať priamo cez Nezáväzný dopyt.

 
Aký je štandardný termín dodania?

Vývoj prípravku vieme zabezpečiť štandardne v rozsahu 3. až 10. pracovných dní.

Štandardný termín výroby prípravku je v rozsahu od 1 do 7. pracovných dní (v závislosti od veľkosti, materiálu, technológie a pod.). 

 

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku: