3D tlač v priemysle

vyuzitie 3D tlace v priemysle
Obmedzenia 3D tlače
8. júla 2019
3D tlač fotografie
3D tlač v bežnom živote
22. júla 2019
vyuzitie 3D tlace v priemysle
Obmedzenia 3D tlače
8. júla 2019
3D tlač fotografie
3D tlač v bežnom živote
22. júla 2019

V priemysle sa 3D tlač využíva na rôzne aplikácie. Od jej vzniku v roku 1986 prešla 3D tlač značným vývojom, pričom v súčasnosti existujú mnohé technológie a materiály, ktoré sú vhodné aj pre náročné podmienky použitia. Práve to sa často-krát vyžaduje práve v priemysle.

 

Prototypovanie a malosériová výroba

Najrozšírenejšie využitie 3D tlače je stále prototypovanie, avšak postupne sa presúva výroba z prototypovania k finálnym dielom. Tie je možné produkovať v nižších až stredných výrobných množstvách.

Pre výrobu dielov na 3D tlačiarňach nie sú potrebné žiadne nástroje ani prestavovanie stroja, čo výrazne zrýchľuje celý proces. Preto niektoré spoločnosti preferujú túto technológiu oproti vstrekovaniu do formy, kde výroba prvého kusu môže trvať 6 až 12 týždňov. 

Ďalšie tvrdenie pri výrobe 3D tlačou je, že zložitosť a modifikácia dielov je takmer zadarmo. V praxi to znamená, že tvar výrobku nemá na jeho cenu takmer žiadny vplyv. Podstatný je objem výrobku a čas výroby.

Aj pre tieto faktory sa stále viac dielov začína produkovať 3D tlačou (aditívnymi technológiami).

 

3D tlač krytov na elektroniku
Priemyselná 3D tlač z nylonu


 

Prípravky a upínače

Prípravky a upínače sú vo výrobe často-krát potrebné prakticky ihneď. Ešte pred niekoľkými rokmi nebolo rozšírené využitie 3D tlače pre tieto aplikácie hlavne pre ich nízku presnosť a tuhosť. 

S vývojom nových technológií sa už využíva napr. kompozitná výroba dielov, ktorá kombinuje tlačenie plastovej struny (technológiu FDM) s nanášaním kontinuálnych uhlíkových, kevlarových alebo sklených vlákien. Vo výsledku tak dostávame diely pevné ako strojovo obrábaný hliník pri výrazne nižšej hmotnosti.

Práve takto produkované prípravky a upínače spĺňajú požadované mechanické vlastnosti a ich výroba je možná do 24 hodín. Väčšinou dokonca ešte pri nižších nákladoch ako konvenčné obrábanie (frézovanie, sústruženie, vŕtanie, brúsenie a pod.)

 

meracie prípravky 3d tlač
čeľuste 3D tlač
vŕtacie prípravky 3D tlač


 

Vstrekovacie formy a nástroje

3D tlač sa využíva čoraz viac aj pre výrobu vstrekovacích foriem a nástrojov, pretože môžu obsahovať interné konformné chladiace kanály, ktoré sú inak ako 3D tlačou nevyrobiteľné. Voľbou optimálnej polohy týchto kanálov sa výrazne zvyšuje efektivita výroby a zlepšuje proces vstrekovania, rádovo v desiatkach percentách.

Pre oceľové vstrekovacie formy sa využíva výroba DMLS alebo SLM, pričom súčasná výroba už dosahuje takmer nulovú pórovitosť. 

Pre nízke objemy a testovanie vstrekovacích foriem sa využíva aj technológia MJ.

Ďalšie nástroje, kde sa môže využiť 3D tlač, sú rôzne nástroje pre vŕtanie, frézovanie alebo sústruženie. Tu sa opäť uplatňuje možnosť integrovať chladiace kanály priamo do tela nástroja.

 

 

Náhradné diely

Na dennej báze sa stretávame s požiadavkami od ľudí alebo firiem o výrobu náhradných dielov vo veľmi krátkom čase (obvykle 24 - 48 hodín).

Poškodené alebo opotrebované diely vieme preniesť do 3D modelu a vyrobiť v ľuboľných množstvách z vybraného materiálu. Materiály sú schopné nahradiť plasty, hliník, prípadne aj niektoré typy ocelí.

Náhradné diely je možné veľmi efektívne vyrábať 3D tlačou, pretože sa jedná o mimoriadne flexibilnú technológiou s najnižšími vstupnými nákladmi pri kusovej výrobe spomedzi všetkých dostupných technológií.

Technické diely 3D tlačou

Technické diely 3D tlačou

Referencie

 • Róbert Habán, Buyer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za ich profesionalitu a ochotu pomôcť aj v tých najurgentnejších situáciach. Ich neustále napredovanie v odvetví 3D tlače nám rozšírilo obzory a pomohlo pozerať sa na mnohé problematiky v oblasti vzorkovania, menšej sériovej výroby, prípadne montážnych pomôcok omnoho efektívnejšie.
  Róbert Habán, Buyer
  KASAI SLOVAKA s.r.o.
 • Filip Beňák, Designer
  Využili sme 3-dňové školenie pre pokročilú 3D tlač a bolo nám odovzdané know-how, ktoré nám ušetrilo veľa času a prostriedkov. Školenie nám poskytlo ucelený pohľad na technológiu 3D tlače a možnosti jej využitia v konkrétnych aplikáciach. Prístup ku školeniu bol na vynikajúcej úrovni.
  Filip Beňák, Designer
  Manz Slovakia, s r.o.
 • Ľubomír Engler, Konateľ
  Ďakujem za profesionálny prístup a expresné dodanie. Som maximálne spokojný.
  Ľubomír Engler, Konateľ
  Ekronn Plus s.r.o.
 • Dávid Rodina, Quality Engineer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za odborné školenie v oblasti 3D tlače, ktoré nám pomohlo v zefektívnení práce pri výrobe a aj pri dizajne dielov. Odporúčame absolvovanie školenia aj ďalším firmám, ktoré sa chcú začať zaoberať alebo zlepšiť vo využívaní týchto technológií.
  Dávid Rodina, Quality Engineer
  AAH PLASTICS Slovakia s. r. o.
 • Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca

  V našej firme MTS sme v roku 2019 investovali do technológie 3D tlače. Preto sme sa obrátili na Stepanek3D s požiadavkou o optimalizáciu a doladenie tlače. Poradenstvo nám pomohlo pochopiť niektoré procesy, ktorým sme dovtedy nerozumeli. Z mimoriadneho know-how a skúseností naša spoločnosť doteraz profituje.

  Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca
  MTS, spol. s r.o.
 • Dalibor Doboly, Konateľ
  Pri využití služieb 3D tlače oceňujeme predovšetkým profesionálny a rýchly prístup. Určite tieto služby využijeme opakovanie a takisto ich budeme aj doporučovať ďalej.
  Dalibor Doboly, Konateľ
  GATYS, s.r.o.
 • Štefan Atanasov, Product Designer
  Skvelá spolupráca! Všetky dohodnuté termíny boli dodržané. Ceníme si proaktívny prístup a komunikáciu, pretože odpoveď bola vždy veľmi promptná. V priebehu celého projektu sme mali pocit, že sme jediný klient a to vnímame v súčasnosti ako vysokú pridanú hodnotu.
  Štefan Atanasov, Product Designer
  01 People s.r.o.
 • Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  S vyhotovením zákazky pre 3D modelovanie a konštrukčné práce, konkrétne s projektom „Model výrobnej haly a inštalácia vykurovacích a chladiacich zariadení“ sme ostali spokojní. Precízna práca, zodpovedný prístup, dodanie na čas.
  Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  ADRIAN GROUP s.r.o.
 • Lukáš Fertaľ, CEO
  Na školení som sa dozvedel všetko čo som potreboval vedieť, keďže 3D tlač je náročnejšia ako by sa mohla zdať. Školením sa to však len začína a profesionálne poradenstvo pokračuje aj na diaľku. Vrelo odporúčam!
  Lukáš Fertaľ, CEO
  FlukoLand

Overenie vyrobiteľnosti

Loading

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok:

BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA
na modelovanie a vývoj

Prejsť na stránku….