Ako funguje u nás proces vývoja a výroby prototypu 3D tlačou?

Na vstupe je potrebné, aby sme mali zadefinované všetky podrobnosti zadania, ktoré v prípade vývoja pozostávajú z definovania:

 1. geometrického tvaru a rozmerov telesa vrátane tolerancií jednotlivých rozmerov,
 2. funkčnosti dielu,
 3. materiálu,
 4. špefických mechanických, teplotných alebo chemických vlastností,
 5. farbu a povrchové spracovanie,
 6. počtu kusov,
 7. očakávaný termínu dodania.

Prečo potrebujeme definovať geometrický tvar a rozmery telesa vrátane tolerancií jednotlivých rozmerov?

Geometrický tvar je možné zadefinovať dodaním 3D modelu ideálne v univerzálnom formáte .STEP/.STP, .IGES/IGS alebo Parasolid (.x_t). Jedná sa o objemové formáty, kde nedochádza k degradácií tvaru z dôvodu exportu, ako to býva pri plošných formátoch .STL a .OBJ. Plošné formáty sa totiž skladajú z povrchových segmentov, tzv. polygónov, ktoré v prípade tvarových plôch telesa môžu výrazne znížiť presnosť definície geometrického tvaru. 

Druhý spôsob definície tvaru je dodaním technického výkresu (prípadne skice), v ktorom jednoznačne zadefinovaný tvar, rozmery a tolerancie telesa podľa noriem a postupov technického kreslenia. V prípade dodania technického výkresu alebo skice je však potrebné vytvoriť 3D model. Túto službu poskytujeme a je spoplatnená na normohodiny podľa aktuálneho cenníka vývoja.

 

Prečo potrebujeme definovať funkčnosť dielov?

Funkčnosť dielov nám umožní lepšie zvoliť technológiu, materiál, orientáciu dielu, kvalitu výroby a pod. Čím lepšie nám definujete funkčnosť dielov, tým lepšie vám budeme vedieť pomôcť a pripraviť ponuku priamo na mieru.

 

Prečo potrebujeme definovať materiál?

Pokiaľ viete konkrétne z akého materiálu má byť diel vyrobený, vieme vybrať chemicky rovnaký vo forme dostupných materiálov pre 3D tlač alebo vieme ponúknuť vhodnú alternatívu. Pokiaľ neviete definovať materiál, postačí definovať funkciu a použitie dielu a my na základe našich skúseností doporučíme vhodný materiál.

V prípade kovových materiálov pre 3D tlač je vhodné si uvedomiť vysoké výrobné náklady vyplývajúce z vysokej ceny strojov, materiálov a procesu. Ten istý diel vyrobený z kovu, môže byť 25 až 100- násobne drahší ako plast. Preto je výroba kovových dielov zatiaľ relatívne obmedzená na malé a tvarovo zložité diely s vysokou pridanou hodnotou.

 

Prečo potrebujeme definovať špecifické mechanické, teplotné alebo chemické vlastnosti?

Toto nám opäť pomôže vo výbere práve toho materiálu, ktorý spĺňa všetky požadované vlastnosti. Pokiaľ sa jedná o vzhľadový diel, je predpoklad, že nie sú potrebné žiadne z týchto vlastností. Ak má byť však diel použititý ako ozubené koleso v zariadení, potrebujeme už brať do úvahy prenášané zaťaženie, krútiaci moment a abrazívnu odolnosť a na základe toho vyberať materiál.

 

Prečo potrebujeme definovať farbu, povrchové spracovanie a počet kusov?

Základné farby materiálov sú obmedzené na výrber dostupných materiálov od naších dodávateľov. V prípade špecifických požiadaviek na farbu a povrchové spracovanie vieme diel tmeliť, brúsiť, farbiť a lakovať.

 

Prečo potrebujeme definovať počet kusov?

Počet kusov vo môže výrazne ovplyvniť dodací termín. Aby sme vedeli určiť reálny termín dodania, potrebujeme mať definonované presný počet dopytovaných kusov.

Prečo potrebujeme očakávaný termín dodania?

V niektorých prípadoch je potrebné diely vyrobiť v krátkom termíne, inokedy výroba neponáhľa. My sa preto snažíme taktiež pristúpiť k vašim požiadavkám individuálne a nastaviť ponuku presne na mieru. 

Pre krátke dodacie termíny poskytujeme expresné dodanie, kde dokážame zrealizovať vývoj alebo výrobu v rýchlejšom čase za dohodnutý expresný príplatok.


Nezáväzný dopyt môžete vyplniť na nasledovnom odkaze. Po spracovaní vášho dopytu vás budeme spätne kontaktovať.

Aké služby ponúkame?

 • Profesionálne 3D modelovanie nových dielov a zostáv, určených pre výrobu 3D tlačou,
 • Úprava a optimalizácia existujúcich modelov pre 3D tlač,
 • Typologická optimalizácia dielov,
 • Reverzné inžinierstvo,
 • 3D skenovanie.

3D modelovanie realizujeme v softvéroch SolidWorks a Autodesk Fusion 360.

Cena pre 3D modelovanie

Normohodina modelovania, optimalizácie a vývoja dielov sa pohybuje od 30€ do 40€/hod., v závislosti od náročnosti a rozsahu zadania.

Referencie

 • Róbert Habán, Buyer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za ich profesionalitu a ochotu pomôcť aj v tých najurgentnejších situáciach. Ich neustále napredovanie v odvetví 3D tlače nám rozšírilo obzory a pomohlo pozerať sa na mnohé problematiky v oblasti vzorkovania, menšej sériovej výroby, prípadne montážnych pomôcok omnoho efektívnejšie.
  Róbert Habán, Buyer
  KASAI SLOVAKA s.r.o.
 • Filip Beňák, Designer
  Využili sme 3-dňové školenie pre pokročilú 3D tlač a bolo nám odovzdané know-how, ktoré nám ušetrilo veľa času a prostriedkov. Školenie nám poskytlo ucelený pohľad na technológiu 3D tlače a možnosti jej využitia v konkrétnych aplikáciach. Prístup ku školeniu bol na vynikajúcej úrovni.
  Filip Beňák, Designer
  Manz Slovakia, s r.o.
 • Ľubomír Engler, Konateľ
  Ďakujem za profesionálny prístup a expresné dodanie. Som maximálne spokojný.
  Ľubomír Engler, Konateľ
  Ekronn Plus s.r.o.
 • Dávid Rodina, Quality Engineer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za odborné školenie v oblasti 3D tlače, ktoré nám pomohlo v zefektívnení práce pri výrobe a aj pri dizajne dielov. Odporúčame absolvovanie školenia aj ďalším firmám, ktoré sa chcú začať zaoberať alebo zlepšiť vo využívaní týchto technológií.
  Dávid Rodina, Quality Engineer
  AAH PLASTICS Slovakia s. r. o.
 • Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca

  V našej firme MTS sme v roku 2019 investovali do technológie 3D tlače. Preto sme sa obrátili na Stepanek3D s požiadavkou o optimalizáciu a doladenie tlače. Poradenstvo nám pomohlo pochopiť niektoré procesy, ktorým sme dovtedy nerozumeli. Z mimoriadneho know-how a skúseností naša spoločnosť doteraz profituje.

  Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca
  MTS, spol. s r.o.
 • Dalibor Doboly, Konateľ
  Pri využití služieb 3D tlače oceňujeme predovšetkým profesionálny a rýchly prístup. Určite tieto služby využijeme opakovanie a takisto ich budeme aj doporučovať ďalej.
  Dalibor Doboly, Konateľ
  GATYS, s.r.o.
 • Štefan Atanasov, Product Designer
  Skvelá spolupráca! Všetky dohodnuté termíny boli dodržané. Ceníme si proaktívny prístup a komunikáciu, pretože odpoveď bola vždy veľmi promptná. V priebehu celého projektu sme mali pocit, že sme jediný klient a to vnímame v súčasnosti ako vysokú pridanú hodnotu.
  Štefan Atanasov, Product Designer
  01 People s.r.o.
 • Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  S vyhotovením zákazky pre 3D modelovanie a konštrukčné práce, konkrétne s projektom „Model výrobnej haly a inštalácia vykurovacích a chladiacich zariadení“ sme ostali spokojní. Precízna práca, zodpovedný prístup, dodanie na čas.
  Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  ADRIAN GROUP s.r.o.
 • Lukáš Fertaľ, CEO
  Na školení som sa dozvedel všetko čo som potreboval vedieť, keďže 3D tlač je náročnejšia ako by sa mohla zdať. Školením sa to však len začína a profesionálne poradenstvo pokračuje aj na diaľku. Vrelo odporúčam!
  Lukáš Fertaľ, CEO
  FlukoLand

Overenie vyrobiteľnosti

Loading

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok:

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás: