Inovácie a vývoj, či už nových produktov alebo existujúcich riešení, vždy z dlhodobého hľadiska poháňajú firmy, ako aj celú ekonomiku vpred. Zvyšujú totiž efektivitu a pridanú hodnotu. To platí za predpokladu, že firma identifikuje vhodné oblasti pre vývoj, predvída trendy a vie sa pružne prispôsobiť dopytu. V tomto článku sa sústredíme na vývoj a inovácie fyzických produktov.
Aj vývoj má svoje samostatne oddelené etapy, ktoré je potrebné rešpektovať. Pri určení týchto krokov vychádzame z našich skúseností s vývojom a prototypovaním:
1. Definícia zadania – jasná formulácia východiskového stavu, zozbieranie podkladov vo forme existujúcich riešení na trhu a určenie požadovaného výsledku vývoja.
2. Zhodnotenie zadania – odborný posudok či je možné z dodaných podkladov dosiahnuť požadované výstupy.
3. Prípravna fáza – stanovanie potrebných ľudských a hmnotných zdrojov pre realizáciu projektu. Určenie časového harmonogramu.
4. Realizácia vývoja v digitálnej forme – vývoj v CAD systéme. Simulácie materiálu, optimalizácia dizajnu, príprava pre fyzickú výrobu prototypu.
5. Realizácia vývoja vo forme prototypu – výroba fyzického prototypu určeného pre ďalšie testovanie.
6. Testovanie a iterovanie prototypu – komplexné testovanie prototypu, zapracovanie potrebných zmien vo forme ďalších iterácie až pokým nie sú splnené všetky ciele vývoja.
7. Vyhodnotenie vývoja a príprava na sériovú výrobu – odovzdanie prototypu, optimalizácia dizajnu pre určenú technológiu sériovej výroby s ohľadom na kvantitu, kvalitu, termín dodania a jednotkovú cenu výroby.
Keďže vývoj alebo inovácie fyzických produktov vychádzajú z riešenia konkrétneho problému, podklady by mali byť dostatočné a obsahovať okrem iného prieskum trhu, východiskový stav, súčasné/podobné riešenia, 3D modely a technickú dokumentáciu.
Ďalej je potrebné definovať požiadavky kladené na výrobok z hľadiska mechanickej, teplotnej, chemickej, abrazívnej a UV odolnosti. Požadovanú farbu, drsnosť povrchu, tolerancie.
Okrem toho pokiaľ sú zrejmé okrajové podmienky celého zadania, je vhodné zadefinovať odobranie stupňov voľnosti v priestore jednotlivých častí dielu/mechanizmu, jeho materiál, sily a momenty ktoré na neho pôsobia, vrátanie dodania podkladov a okrajových podmienok súčasnej funkčnej zostavy.
V neposlednom rade je potrebné určiť výšku rozpočtu pre vývoj a dodanie prototypu, preferované technológie sériovej výroby výroby a časový horizont pre vývojovú fázu a fázu sériovej výroby.
Vzhľadom na to, že prototypovanie je väčšinou kusová výroba, ktorá má byť realizovaná v krátkom čase za účelom validovania geometrie a funkcie fyzického dielu, používajú sa prevažne aditívne technológie (3D tlač) alebo subtraktívne konvenčné technológie ako CNC opracovanie.
Voľba závisí aj od požadovaného výsledku a použitého materiálu.
3D tlač sa však všeobecne využíva vo veľkej miere ako nástroj rýchleho prototypovania bez nutnosti použitia nástrojov. V súčasnosti už existuje viac ako 11 aditívnych technológií so stovkami dostupných materiálov kombinovane. Preto sú tieto technológie veľmi univerzálne hlavne pre oblasť prototypovania a malosériovej výroby.
Viac informácií nájdete v článku Technológie pre 3D tlač alebo Materiály pre 3D tlač .
V oblasti 3D tlače si môžete pozrieť niektoré vybrané projekty v Portfóliu.
Konkrétne výstupy závisia na požiadavkách každého projektu. Vo väčšine prípadoch sa však jedná o otestovaný a funkčný prototyp, vrátane digitálnych dát vo forme 3D modelov a technickej dokumentácie. Tie je možné už použiť ako podklady priamo pre sériovú výrobu.
Opäť je to relatívne v závislosti o komplexnosti projektu. Z našej praxe môžu jednoduchšie projekty trvať rádovo dni až týždne a komplexnejšie týždne až mesiace. V prípade expresných požiadaviek vieme vývoj realizovať aj skôr.
Vývoj je vhodný pre každého, kto má jasne definovanú myšlienku a inovačný zámer, ktorý je realizovateľný dostupnými technológiami s dostatočným finančným rozpočtom a časovým termínom.
Konkrétne výška investícií je veľmi relatívna v závislosti od komplexnosti zadania, výrobných nákladov, použitých materiálov a pod.
Ak potrebujete bližšie zodpovedať niektoré otázky ohľadom vývoja, inovácie, oslovte nášho špecialistu a dohodnite si termín úvodnej konzultácie v dotazníku nižšie.
Ak si nie ste istí, či práve Vám môžeme pomôcť, neváhajte nás kontaktovať a radi Vám bezplatne poradíme.
Ďakujeme. Budeme vás kontaktovať do 24 hodin. V prípade ak sa neozveme (z dôvodu možnej technickej chyby) kontaktujte nás prosím e-mailom alebo na tel. čísle +421 907 319 874.
We faced problems while connecting to the server or receiving data from the server. Please wait for a few seconds and try again.
If the problem persists, then check your internet connectivity. If all other sites open fine, then please contact the administrator of this website with the following information.
TextStatus: undefined
HTTP Error: undefined
Some error has occured.
Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok: