Architektúra a dizajn

3D tlač fotografie
3D tlač v bežnom živote
22. júla 2019
3D tlač vs. CNC obrábanie
15. januára 2020
3D tlač fotografie
3D tlač v bežnom živote
22. júla 2019
3D tlač vs. CNC obrábanie
15. januára 2020

Pre architektúru a dizajn má 3D tlač viacero použití. Táto technológia sa používa prevažne pre diely, kde potrebujete vyrobiť nízke množstva (alebo aj 1 kus) tvarovo zložitých dielov, pretože je relatívne lacná a rýchla v porovnaní s ostatnými výrobnými technológiami.

Pozrime sa spolu na niekoľko konkrétnych príkladov využitia pre architektúru a dizajn, ktoré sa využívajú v praxi:

 

Architektúra a interiér

Mať repliku stavby alebo interiéru ešte v čase návrhu poskytuje podstatne lepšiu predstavu o jeho dispozícií. 

Dizajnér alebo klient tak môže vykonať akékoľvek zmeny pri minimálnych nákladoch, teda ešte v čase prípravy projektu.

Výroba väčších replík sa v praxi rozdeľuje na menšie segmenty, ktoré sa následne skladajú. Rozmery tak prakticky nemajú limitácie, pričom je možné dosiahnuť extrémnych detailov. 

Ako príklad architektonických a urbanistických modelov pre 3D tlač sú rodinné domy, výškové budovy, komplexné projekty, ale aj mestské pamiatky, mosty, a pod.

 

3D tlač mostu
3D tlač domov
3D tlač modely domov
3D tlač stavieb a budov
Architektúra 3D tlač

 

Detailné doplnky a zariadenia

Okrem hrubej stavby je možné 3D tlačou vyrobiť aj nábytok, detailné doplnky bytu, a pod. 

Takto si môžete optimálne a rýchlo zariadiť dom ešte predtým, ako bude postavený, pretože nábytok a doplnky môžete ľubovoľne premiestňovať.

Pre ich výrobu sa obvykle vyžíva niekoľko technológií 3D tlače, prevažne však FDM a DLP. Ich kombináciou je možné dosiahnuť veľmi detailné výrobky za priaznivú cenu.

Taktiež je možné navrhnúť a vyrobiť repliky strojov a zariadení v reálnom prevedení a menšej mierke. 

V portfóliu si môžete pozrieť nami realizovaný projekt výroby priemyselnej haly vrátane doplnkov a vybavenia.

 

3D tlač interiéru
projekt 3D tlač
3D tlač nákladných vozidiel

Dizajn

Pre dizajnérov poskytuje 3D tlač jednoducho slobodu. Slobodu návrhu a výroby fyzického modelu.

Tvarové obmedzenia prakticky prestávajú existovať, čo ocení väčšina dizajnérov, pretože technologické limitácie výroby konvenčných technológií nahrádza práve 3D tlač.

Začína sa presadzovať tzv. "organický dizajn" výrobkov, ktorý je inšpirovaný prírodou. Pri jeho tvorbe sa využívajú výpočtové softvéry, ktoré odľahčia nezaťažované časti dielov (viac v článku o topologickej optimalizácii). Vo výsledku tak dostávame diely, ktoré sú rovnako pevné a sú výrazne ľahšie.

 

3D tlač vázy
3D tlač organické tvary
3D tlač nábytok

 

Ďalšie ukážky z praxe:

Referencie

 • Róbert Habán, Buyer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za ich profesionalitu a ochotu pomôcť aj v tých najurgentnejších situáciach. Ich neustále napredovanie v odvetví 3D tlače nám rozšírilo obzory a pomohlo pozerať sa na mnohé problematiky v oblasti vzorkovania, menšej sériovej výroby, prípadne montážnych pomôcok omnoho efektívnejšie.
  Róbert Habán, Buyer
  KASAI SLOVAKA s.r.o.
 • Filip Beňák, Designer
  Využili sme 3-dňové školenie pre pokročilú 3D tlač a bolo nám odovzdané know-how, ktoré nám ušetrilo veľa času a prostriedkov. Školenie nám poskytlo ucelený pohľad na technológiu 3D tlače a možnosti jej využitia v konkrétnych aplikáciach. Prístup ku školeniu bol na vynikajúcej úrovni.
  Filip Beňák, Designer
  Manz Slovakia, s r.o.
 • Ľubomír Engler, Konateľ
  Ďakujem za profesionálny prístup a expresné dodanie. Som maximálne spokojný.
  Ľubomír Engler, Konateľ
  Ekronn Plus s.r.o.
 • Dávid Rodina, Quality Engineer
  Chcem sa poďakovať Stepanek3D za odborné školenie v oblasti 3D tlače, ktoré nám pomohlo v zefektívnení práce pri výrobe a aj pri dizajne dielov. Odporúčame absolvovanie školenia aj ďalším firmám, ktoré sa chcú začať zaoberať alebo zlepšiť vo využívaní týchto technológií.
  Dávid Rodina, Quality Engineer
  AAH PLASTICS Slovakia s. r. o.
 • Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca

  V našej firme MTS sme v roku 2019 investovali do technológie 3D tlače. Preto sme sa obrátili na Stepanek3D s požiadavkou o optimalizáciu a doladenie tlače. Poradenstvo nám pomohlo pochopiť niektoré procesy, ktorým sme dovtedy nerozumeli. Z mimoriadneho know-how a skúseností naša spoločnosť doteraz profituje.

  Peter Jamriška, Obchodno-technický poradca
  MTS, spol. s r.o.
 • Dalibor Doboly, Konateľ
  Pri využití služieb 3D tlače oceňujeme predovšetkým profesionálny a rýchly prístup. Určite tieto služby využijeme opakovanie a takisto ich budeme aj doporučovať ďalej.
  Dalibor Doboly, Konateľ
  GATYS, s.r.o.
 • Štefan Atanasov, Product Designer
  Skvelá spolupráca! Všetky dohodnuté termíny boli dodržané. Ceníme si proaktívny prístup a komunikáciu, pretože odpoveď bola vždy veľmi promptná. V priebehu celého projektu sme mali pocit, že sme jediný klient a to vnímame v súčasnosti ako vysokú pridanú hodnotu.
  Štefan Atanasov, Product Designer
  01 People s.r.o.
 • Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  S vyhotovením zákazky pre 3D modelovanie a konštrukčné práce, konkrétne s projektom „Model výrobnej haly a inštalácia vykurovacích a chladiacich zariadení“ sme ostali spokojní. Precízna práca, zodpovedný prístup, dodanie na čas.
  Ing. Viktoria Vranská, konateľ
  ADRIAN GROUP s.r.o.
 • Lukáš Fertaľ, CEO
  Na školení som sa dozvedel všetko čo som potreboval vedieť, keďže 3D tlač je náročnejšia ako by sa mohla zdať. Školením sa to však len začína a profesionálne poradenstvo pokračuje aj na diaľku. Vrelo odporúčam!
  Lukáš Fertaľ, CEO
  FlukoLand

Overenie vyrobiteľnosti

Loading

Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:

Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok:

BEZPLATNÁ KONZULTÁCIA
na modelovanie a vývoj

Prejsť na stránku….