Výroba náhradných dielov
27. augusta 2020Generatívny dizajn – revolučný nástroj optimalizácie?
21. decembra 2020Prototypovanie šetrí náklady a čas súvisiace s výrobou nesprávnej formy alebo iných nástrojov veľkosériovej výroby. Aké ďalšie benefity prináša?
Mať k dispozícií funkčný prototyp bez vstrekovacej formy je prianie snáď každého konštruktéra alebo technológa. Dokážete ním:
1. overiť rozmery,
2. otestovať vkladanie a montáž dielu do zostavy,
3. odstrániť dizajnové chyby,
4. vyskúšať diel v prevádzke pri zaťažení (a tým predísť prípadným mechanickým nedostakom),
5. navhnúť prípadné zlepšenia.
Nie nadarmo sa hovorí 2x meraj, raz rež. V strojárskej a konštukčnej praxi to platí dvojnásobne. Každá chyba môže niekoľnásobne predražiť výrobu a ohroziť dodacie termíny.
Aké su spôsoby výroby prototypov?
Konvenčný a overený postup je vyrobiť prototypy trieskovým CNC obrábaním. Nie každá vývojová firma však disponuje vlastnou nástrojárňou a pokiaľ áno, výrobné kapacity môžu byť vyhradené na iné projekty.
Preto sa v posledných rokoch práve viac presadzuje priemyselná 3D tlač (aditívne technológie), ktorá je svojím charakterom veľmi pružná a flexibilná a v súčasnosti ponúka viacero technológií z technických materiálov, ktoré majú porovnateľné vlastnosti s finálnymi dielmi. Mnohokrát je práve lacnejšia oproti trieskovému CNC obrábaniu.
Aké aditívne technológie sa najčastejšie používajú pre výrobu prototypov?
Tavenie plastovej struny (FDM/FFF) – technológia vhodná pre rýchle a lacné prototypovanie. Diely majú vo všeobecnosti nižšiu pevnosť, presnosť aj kvalitu povrchu ako technológie uvedené nižšie. Podporujú však vyše 50 rôznych materiálov a lead time je vo väčšine prípadoch najkratší spomedzi ostatných aditívnych technológií.
Spekanie polymerového prášku (MJF/SLS) – všetranne využiteľná technológia najmä v priemysle, kde sa vyžaduje vysoká pevnosť, presnosť, vysoká kvalita povrchu a plná izotropia. Dosupné materiály: Nylon PA12, Nylon PA12 s prímesou 40% sklenných častíc, Nylon PA11 a guma TPU M95A.
Spekanie kovového prášku (SLM/DMLS) – technológia, určená pre náročné aplikácie. Materiály dokážu vlastnosťami konkurovať konvenčným kovom. K dispozícií sú napr. nerezová oceľ 316L, Titán 64 stupeň 23, Nástrojá oceľ, Zliatina hliníku AlSi10Mg, Inconel 718 a pod.
Viac informácií o technológiách nájdete na tomto odkaze: Technológie
Viac informácií o dostupných materiáloch nájdete na tomto odkaze: Materiály pre 3D tlač
Ako funguje proces vývoja a výroby prototypu?
Veľmi zjednodušene, pre výrobu protypov 3D tlačou postačuje definovať technológiu, materiál, požadované presnosti a priložiť 3D model vo formáte STEP/STP, IGES/IGS alebo Parasolid x_t.
Viac informácií o procese vývoja a výroby prototypu nájdete na tomto odkaze: Proces vývoja a výroby prototypu.
Následne už len počkať na doručenie prototypov a otestovať ich pred veľkosériovou výrobou.
3D tlač však dozrela už do tej podoby, že mnohokrát je ekonomické vyrobiť nie len prototypy, ale malé až stredné série v rozsahu stoviek až tisícov kusov (v závislosti od veľkosti a zložitosti).
Ak máte konkrétnu požiadavku na protypovanie alebo malosériovú výrobu, kontaktujte nášho špecialistu pre 3D tlač alebo vyplňte dotazník nezáväzného dopytu. Veľmi ochotne Vám poradíme.
Najnovšie články
Overenie vyrobiteľnosti
Zaujalo Vás to? Kontaktujte nás:
Dopyty prosíme zadávajte priamo cez Nezáväzný dopyt, pretože budeme lepšie vedieť pripraviť vašu ponuku na základe pripravených otázok: