MateriályTechnológia FFF/FDM

Termoplasty vyrobené technológiou tavenia plastovej struny (výhody: nízka cena, univerzálnosť, nevýhody, nižšia presnosť a kvalita povrchu). Vstupný materiál je plastová struna o priemere 1,75 mm.


Materiály technológie FDM/FFF a jej technické listy


PLA (Polylaktid)

Ekologický polymér na báze škrobu používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Najľahšie vyrobiteľný spomedzi všetkých materiálov pre FFF/FDM technológiu. Má vysokú pevnosť, je však krehký a má nízku tepelnú odolnosť.

PETG (Polyethylentereftalát + Glykol) Polycyklohexyléndimethylén + Glykol)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Je ľahko tlačiteľný a má vyššiu nárazovú a tepelnú odolnosť ako PLA. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch.

PCTG (Polycyklohexyléndimethylén + Glykol)

Novinka na trhu, nárazuvzdorná alternatíva PETG s vysokou optickou čistotou, ktorá má dokonca až 20-násobne vyššiu nárazovú odolnosť a plnú izotropiu (pevnosť vo všetkých smeroch rovnakú). V transparetnej variante má vysokú optickú čistotu - až 90% optická priepustnosť.

ULTEM 1010 a 9085 PEI (Polyethermide)

Vysoko-technické high-end materiály pre 3D tlač vo forme tlačovej struny. Poskytujú excelentné vlastnosti takmer vo všetkých smeroch a sú určené do extrémnych podmienok - s vysokou krátodobou aj dlhodobou teplotou záťažou, extrémym chemickým pôsobením alebo mechanickým namáhaním. Nevýhodou je mnohonásobne vyššia cena a dodacie termíny ako pri väčšine materiálov vo forme plastovej struny.

Veľkosť tlačového objemu pre PEI materiály je 500 x 500 x 500 mm. Najmenšia hrúbka steny 0,8 mm. Presnosť výroby ±0,5%, najlepšie ±0.5 mm.

  • Ultem 1010 - vhodný hlavne do automotive a leteckého priemyslu. Vzhľadom na certifikáciu pre "food safe" je však vhodný aj zdravotníckeho a potravinárenského priemyslu. Farba semitransparetná hnedá. Technický list materiálu Ultem 1010
  • Ultem 9085 - certifikovaný materiál, ktorý je okrem jeho výnimočných vlastností aj samozhášavý. Farba prírodná krémová. Technický list materiálu Ultem 9085

ABS (Akrylo-nitril-butan-dienstyren)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny.  Má vysokú tepelnú a nárazovú odolnosť. Základná varianta ABS má však vysokú zmrštivosť a preto majú výrobky tendenciu krútenia a vytrhávania z podložky. Vylepšené vlastnosti majú materiály ABS-X a ABS-T so zníženou zmrštivosťou.


ASA (Akrylonitril-styren-akrylát)

Polymér používaný prevažne pre technológiu FFF/FDM vo forme tlačovej struny. Radí sa medzi technické plasty. ASA 275 je chemická modifikácia, ktorá umožňuje tlač s vyššou rozmerovou stabilitou. Tento materiál je vysoko odolný voči UV žiareniu. Je tak vhodný na dlhodobé použitie v exteriéri. 

PP (Polypropylén)

Technický termoplast, ktorý je charakteristický vysokou chemickou odolnosťou a dlhodobou odolnosťou voči únave materiálu. Polypropylén je pri tenkých stenách semiflexibilný. Preto sa využíva aj pre výrobu rôznych flexibilných kĺbov a spojení.

Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Je však náročný z hľadisky výroby. Máme k dispozícií aj variantu s prímesou uhlíka, ktorá dodáva materiálu zvýšenú tuhosť a unikátny matný povrch. Posledná varianta je moderná chemická zmes tzv. copolymér nylonu 6 a 6/6, ktorý je navyše vyvinutý pre minimálnu rozmerovú zmenu. Je preto vhodný aj pre výrobu väčších technických dielov.

TPU 95A (Termoplastický Polyueretán)

Jedná sa o tvrdú gumu s tvrdosťou 95A, radí sa teda medzi semiflexibilné materiály. Pri využití 3D tlače môžeme ten istý diel vyrobiť z materiálu TPU 95A ako flexibilný alebo aj ako tuhý, a to len zmenou hrúbky steny a pomerom vnútornej výplne. Materiál je extrémne húževnatý a pri zaťažený sa naťahuje, pričom sa neroztrhne. Je preto vhodný aj do extrémnych podmienok, kde sa vyžaduje mechanický odolnosť alebo flexilita.Technológia MJF/SLS 

Termoplasty vyrobené technológiou spekania polymerového prášku (výhody: vyššia presnosť a pevnosť, nevýhody: dlhší čas dodania a nasiakavý povrch). Vstupný materiál je jemný polymerový prach.


 

Materiály technológie MJF/SLS a jej technické listy


Nylon PA12 (Polyamid PA12)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Využívame modernejšiu MJF technológiu, ktorá celeplošne vytvrdzuje celú vrstvu, kde dosahujeme vyššie pevnosti a presnosti v porovnaní so štandardnou SLS technológiou.

Nylon PA11 (Polyamid PA11)

Vysoko-technický termoplast, ktorý sa vyznačuje vysokou abrazívnou odolnosťou, teplotnou odolnosťou a mechanickými vlastnosťami. Jedná sa o pružnejšiu variantu Nylonu PA12.

Guma TPU 95A

Gumenný materiál o tvrdosti 95A.Technológia SLA/DLP 

Reaktoplasty vyrobené technológiou vytvrdzovania živice (výhody: vysoká kvalita povrchu a presnosť, nevýhody: vyššia krehkosť a cena). Vstupný materiál je vo forme hustej kvapalnej živice - reaktoplastu.


 

Materiály technológie SLA/DLP a jej technické listy

Prototypová živica

Materiály určené pre prezentačné výrobky, ktoré nie sú zaťažované.

Technická živica pevná

Špeciálne vyvinutá živica pre funkčné diely, ktoré vyžadujú vyššiu pevnosť a húževnatosť. Farba transparentná tyrkysová.

Technická živica pružná

Flexibilná technická živica transprarentná.Technológie DMLS/SLM

Kovy (výhody: vlastnosti zrovnateľné s konvenčnými kovmi, nevýhody: vysoká cena a dlhé časy dodania). Vstupný materiál je vo forme veľmi jemného kovového prášku s úzkou toleranciou frakcie.


 

Materiály technológií DMLS/SLM a ich technické listy


Nerezová oceľ 316L

Univerzálna antikorózna oceľ (chirurgická oceľ).

Zliatina hliníku AlSi10Mg

Vyhľadávaný materiál pre jeho nízku hmotnosť a vysokú pevnosť.

Titán Ti64 stupeň 23

Vysoká životnosť a únovová pevnosť tohto materiálu ho predurčuje na použitie pri namáhaných dieloch. Materiál je tiež vysoko chemicky odolný.

Zliatina Inconel 718

Špeciálna zliatina určená pre extremné podmienky, kde materiál pri vysokej teplote vytvorí odolnú oxidačnú vrstvu.

Nástrojová oceľ

Oceľ s vysokou pevnosťou a možnosťou tepelného spracovania podobne ako u konvenčných ocelí.Technológia pre 3D tlač kompozitných materiálov (CFF)

Kompozity (výhody: dvojnásobná pevnosť v porovnaní s oceľou pri štvrtinovej hmotnosti, nevýhody: vysoká cena a menší tlačový objem). Vstupný materiál je kombinácia plastovej struny a kontinuálneho vlákna (sklenné, uhlíkové alebo karbónové vlákno).


 

Materiály kompozitnej technológie CFF a jej technické listy


CFF (výrobca Markforged)

Prvá technólógia pre 3D tlač kompozitov na trhu. Pre vnútornú výstuž používa tenké kontinuálne sklenné, uhlíkové alebo kevlarové vlákna.Technológia spájania prášku pojivom s následným spekaním (Binder Jetting)

Binder Jetting (výhody: vysoká produktiva a relatívne nízka cena, nevýhody: nižšia presnosť a kvalita povrchu). Vstupný materiál je vo forme kovového prášku, ktorý je v prvom kroku spojeným pojivom a v druhom kroku spečený pri teplote blízkej teplote tavenia.
Technológia strateného vosku

Kovové materiály vyrobené nepriamou metódou strateného vosku, kde sa v prvom kroku 3D tlačou (technológiou SLA/DLP) vytlačí veľmi jemný, presný a detailný voskový model.

V druhom kroku sa vyrobí okolo voskového modelu forma (zaliatím do špeciálneho materiálu). Následne sa v peci vypáli voskový model a zostane len presná dutina, ktorá je pripravená na odlievanie kovu.Porovnanie výrobných presností jednotlivých technológií

Názov technólógieDosiahnuteľná výrobná presnosť [mm]
FDM/FFF± 0,5%, najlepšie ± 0,2 mm
SLA/DLP± 0,5%, najlepšie ± 0,15 mm
MJF/SLS± 0,3%, najlepšie ± 0,1 mm
DMLS/SLM± 0,1 mm
CFF/FIBER± 0,5%, najlepšie ± 0,2 mm
Binder Jetting± 5%
Tech. Strateného voskuPo zmrštení je presnosť ± 0,15 mm

 
Ceny pre jednotlivé technológie a materiály nájdete v sekcií Výroba 3D tlačou:

Konštrukčné práce a úpravy sú spoplatnené individuálne podľa cenníka, ktorý nájdete na podstránke Modelovanie pre 3D tlač.

Poradenstvo a školenia sú spoplatnené samostatne. Viac info nájdete na podstránke Poradenstvo a školenia pre 3D tlač: